The interest due on the first payment is
.. I = Prt
.. I = 110,000*.055*(1/12)
.. I = 504.17
Then the decrease in principal resulting from the first payment is
.. 568.00 -504.17 = 63.83
and the new balance is
.. $110,000.00 -63.83 = $109,936.17
Is there supposed to be a picture
Answer:
12.5 m
Step-by-step explanation:
recall that 1 km = 1000 m
hence 90 km/h is equivalent to 90 km/h x 1000 m/km = 90,000 m/hr
also recall that 1 hour = 60 x 60 = 3600 s
hence 90,000 m/hr is equivalent to 90,000 m/hr x (1/3600) hr/s = 25 m/s.
given that is eyes were closed for 0.5 s.
in 0.5s, he travelled :
0.5s x 25 m/s = 12.5 m
First to solve this problem you are going to figure out how tall the tree is. So if Sharon is 54 inches and the tree 5 times the height she is you would do 54*5= 270. Next you go to find out how tall the floor of her tree house is. It says the floor is twice the height of her so you would do 54*2=108. Then the problem asks the difference between the top of the tree and the floor of the tree house. So 270-108=162. I hope this helped. :) Brainliest answer?
Find the z-scores for the two scores in the given interval.

For the score x =391,

.
For the score x = 486,

Now you want the area (proportion of data) under the normal distribution from z = -1 to z = 0. The Empirical Rule says that 68% of the data falls between z = -1 to z = 1. But the curve is symmetrical around the vertical axis at z = 0, so the answer you want is HALF of 68%.