It is given in the question that
Suppose the supply function for product x is given by

And we have to find how much of product x is produced when px = $600 and pz = $60.
And for that, we have to substitute 600 for px and 60 for pz, and on doing so, we will get

And that's the required answer .

and you know what that is.
Answer:
(b) 1/792
Step-by-step explanation:
The complete question is;
<em>Counting: Grading One professor grades homework by randomly choosing 5 out of 12 homework problems to grade.</em>
<em>(a) How many different groups of 5 problems can be chosen from the 12</em>
<em>problems?</em>
<em>(b)Probability extension: Jerry did only 5 problems of one assignment. What is the probability that the problems he did comprised the group that was selected to be graded?</em>
<u>In (a)</u>
<u></u>
Apply the formula

where n=12 and r=5
substitute values

In (b)
If Jerry did only 5 problems of one assignment then the probability will be

<em />
<em />
Please let me know if you have any questions!
Answer:
The right answer is:
If the mean typing speed of workers from the agency is 60 wpmwpm, the probability of selecting a sample of 50 workers with mean 58.8 wpmwpm or less is 0.267.
Step-by-step explanation:
The P-value gives us the probability of getting the sample we are evaluating (in this case a sample with size n=50 and mean=58.8 wpm), if the null hypothesis is true (in this case, μ=60 wpm).
If the P-value is low enough, that is under the significance level, then we can infer that the mean that the null hypothesis states is not the actual mean, and we have evidence to reject the null hypothesis.