answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nataliya [291]
2 years ago
7

Two bakeries sell muffins that can be customized with different kinds of berries. Berry Bakery sells muffins for $14.50 a dozen,

plus $0.50 for each kind of berry added. Raisin Bakery sells muffins for $12.00 a dozen, plus an additional $0.75 for each kind of berry added. Let b be the number of the kinds of berries added. The equation that represents when the cost of one dozen muffins is the same at both bakeries is 14.5 + .5b = 12 + .75b.
Mathematics
2 answers:
vfiekz [6]2 years ago
5 0
Yes. The original price of the dozen added to the price of berries (.5) multiplied by the amount(b) is the same equational representation to the right of the equal sign.
scoundrel [369]2 years ago
3 0

Answer:

its B It gives the number of the kinds of berries needed for the cost to be the same at both bakeries.

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Perform the following computations. retail price of steel-belted radial tire = $89.50 discount offered = 10% federal tax = 12% l
RUDIKE [14]
For the answer to the question above
Retail price of steel-belted radial tire = $89.50 
Discount offered = 10% = $8.95 
Value before federal tax = $89.50 - $8.95 = $80.55 
Federal tax = 12%=$80.55(0.12) =$9.67 
Local sales tax = 5% =$80.55(0.05)=$4.03 

Selling price = $80.55 +$9.67+$4.03 =$94.25
I hope my answer helped you. Feel free to ask more questions. Have a nice day!
4 0
2 years ago
Jerry is a judge he hears 5 cases every 2 3/8 per hours Jerry hears case at a constant rate How many cases does he hear per hour
Nataliya [291]
Around 2 I think... 2.10 is what I got 
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Mrs. Epps buys 500 bags of balloons for the high school prom for $250. What is the cost per bag?
Andrej [43]
.50 is the answer I think, hope this helps
7 0
1 year ago
2.191919... as a fraction
larisa [96]

Answer:

See Bottom!

Step-by-step explanation:

This may seem bad, but the answer should be 2191919/1000000

If you require more assistance, please let me know at the bottom.

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Figure ABCD is similar to figure MNKL. Write a proportion that contains BC and KL.
joja [24]
B/C = K/L because they are similar
7 0
2 years ago
Other questions:
  • A new mixture of​ self-tanning & moisturizing lotions for everyday use is being developed. This mixture is made by mixing 90
    10·1 answer
  • Did you hear about the mathematician who wanted to make a fruit salad answers
    14·1 answer
  • The paragraph below comes from the rental agreement Susan signed when she opened her account at Super Video.
    15·2 answers
  • Carolyn has $2.55 in her purse in nickels and dimes. The number of nickels is nine less than three times the number of dimes. Fi
    8·1 answer
  • Use Euler's formula to derive the identity. (Note that if a, b, c, d are real numbers, a + bi = c + di means that a = c and b =
    7·1 answer
  • A product is composed of four parts. In order for the product to function properly in a given situation, each of the parts must
    7·1 answer
  • The following six students – Andy, Betty, Chris, Frank, Mark and Mary are standing in line outside of a classroom: Chris, the la
    14·1 answer
  • To plan the budget for next year a college must update its estimate of the proportion of next year's freshmen class that will ne
    14·1 answer
  • Analyze the diagram. What is the composition of transformations that was applied to map WXYZ to W''X''Y''Z''? The first transfor
    12·2 answers
  • Use properties to rewrite the given equation. Which equations have the same solution as 2 3p-10.1 = 6.5p - 4 - 0.01p? Select two
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!