A
Explanation:
Because the judgement of executives does not adequately factor into a mathematical equation. it's like a judgement call only whereas the others can be used in an equation manner
Answer:
Fixed Cost = $24,000 Variable cost = $5
Explanation:
You have to use the High-Low method

From the table you got, you pick the higher and the lowest unit sold
and calculate the diference between them:
![\left[\begin{array}{ccc}&$Units&$Shipping Expense\\$High&44,400&246,000\\$Low&30,000&174,000\\$Diference&14,400&72,000\\\end{array}\right]](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cleft%5B%5Cbegin%7Barray%7D%7Bccc%7D%26%24Units%26%24Shipping%20Expense%5C%5C%24High%2644%2C400%26246%2C000%5C%5C%24Low%2630%2C000%26174%2C000%5C%5C%24Diference%2614%2C400%2672%2C000%5C%5C%5Cend%7Barray%7D%5Cright%5D)
Now 14,400 Units generates a cost of 72,000 Dividing we get the variable component

Then we calculate for the fixed cost:

Fixed Cost = 24,000
Answer:
$86.67 is the profit maximizing price for the monopolist
Explanation:
In order to find the profit maximizing price for the monopolist using its price elasticity and marginal cost we have to use the formula
Price= Marginal cost* (elasticity/elasticity+1)
Marginal cost = $65.0065
Elasticity = -4
Price = 65.0065 *(-4/-4+1) = 65.0065*(-4/-3)= 86.67
Answer:
$2 or 7.84%
Explanation:
we need to determine the expected value of the firm's payments:
- $35 x 50% chance of doing well = $17.50
- $20 x 50% chance of doing poorly = $10
- total expected value = $27.50
Since investors are willing to pay $25.50 and the expected value in one year is $27.50, the promised return = $27.50 - $25.50 = $2 or 7.84% (= $2 / $25.50)
A dealer in British pounds who thinks that the pound is about to depreciate may want to lower both his bid price and his ask price.
<u>Option: A</u>
<u>Explanation:</u>
The value of the bid corresponds to the top rate a customer pays for a safe. The value which is asked refers to the cheapest rate, which got agreed by a supplier for a service.The variance among these two costs is referred to as range; the narrower the range is, the growing the liquidity of the protection provided.
The average consumer is contending with the bid and asking dissemination as an implied exchange cost. For an instance, if security A's current price quotation is $20.40/$20.45, shareholder X, who is looking into buying A at the current market value, would charge $20.45, whereas shareholder Y, who wants to sell A at the current market value, would receive $20.40.