Answer and Step-by-step explanation:
Data provided in the question
Mean = 1.1 hours per call =
R = Mean rate = 1.6 per eight hour day
=
= 5 per day
Based on the above information
a. The average number of customers is


= 151
b. The system utilization is

= 
= 0.32
c. The amount of time required is
= 1 - system utilization
= 1 - 0.32
= 0.68
And, there is 8 hours per day
So, it would be
= 
= 5.44 hours
d. Now the probability of two or more customers is

= 0.1024
Therefore we simply applied the above formulas
M<1≠m<2
m<4≠m<6
m<3 + m<5 = 180° ≠ 90°
m<7≠m<8
Answer:
none of them.
Answer:65ft
Step-by-step explanation:area of a square is =s^2
Therefore 4225=s^2
Find the square root of both sides
√4225=√s^2
Therefore s=65
Each side is 65ft
Answer:
X = 4, 3
Step-by-step explanation:
I don't know if that's what you were looking for
Red blue and white sperm cell, 3 points
how many chromosomes would reside in its somatic cells?