Answer:
1.5 m/s²
Explanation:
Draw a free body diagram. There are three forces acting on the sea lion: gravity pulling down, normal force perpendicular to the ramp, and friction parallel to the ramp.
Sum of the forces perpendicular to the incline:
∑F = ma
N − mg cos θ = 0
N = mg cos θ
Sum of the forces parallel to the incline:
∑F = ma
mg sin θ − Nμ = ma
Substitute for N:
mg sin θ − (mg cos θ) μ = ma
g sin θ − g cos θ μ = a
a = g (sin θ − μ cos θ)
Given θ = 23° and μ = 0.26:
a = 9.8 (sin 23 − 0.26 cos 23)
a = 1.48
Rounded to two significant figures, the sea lion accelerates at 1.5 m/s².