Answer:
Explanation:
a)
Year percentage increase
2011 21.21162
2012 14.35054
2013 20.62696
b) Assuming C1 is the domestic currency, an increase in E will cause price of C2 in term of C1 to; Decline
c) If the value of e decrease, given that E is increasing, then Country Y would be experiencing a lower rate of inflation compared to Country X
d) if foreign goods are relatively less expensive compared to the domestic goods and assuming that the nominal exchange rate of the currencies is equity, then there is disparity in the real exchange rate.
Answer:
Option "A" is the correct answer to the following statement.
Explanation:
Implicit cost is a special type of opportunity cost, its generate when an organization or a business has to pay his cost and does not necessary to show it. for example, a businessman gets a salary from his organization.
- In this situation, Wilson owns a club and works as an accountant in it.
- This type of cost defines an Implicit cost for Wilson's health club.
Answer:
$109.80 per unit
Explanation:
For we to be able to calculate the or solve the problem, we are to use the following method
Firstly
Variable cost per unit = $728,190 ÷ 8,700 units
Variable cost per unit = $83.70 per unit
Secondly
Fixed cost per unit at 8,900 units = $232,290 ÷ 8,900 units
Fixed cost per unit = $26.10 per unit
Lastly
Total cost = Variable cost + Fixed cost
Which we have as;
Total cost = $83.70 per unit + $26.10 per unit
Total cost = $109.80 per unit
Answer:
Break Even Sales Volume in Dollars= $ 19500
Explanation:
Break Even Sales Volume in Dollars= Fixed Costs/ Contribution Margin Ratio
Break Even Sales Volume in Dollars= Fixed Costs/ 1- (variable Costs/ Sales)
Break Even Sales Volume in Units = Fixed Costs/ Contribution Margin per Unit
Break Even Sales Volume in Dollars= Fixed Costs/ 1- (variable Costs/ Sales)
Break Even Sales Volume in Dollars= $6,240/1-(130/190)
Break Even Sales Volume in Dollars= $6,240/1-0.68
Break Even Sales Volume in Dollars= $6,240/0.32
Break Even Sales Volume in Dollars= $ 19500
Answer:
Number of teenagers= 100 teenager
Explanation:
Giving the following information:
The county government released $100,000 as an appropriation for a counseling program for at-risk teenagers. The variable costs for the program are $400 per teenager per year. Within the relevant range of 50 to 150 teenagers, the fixed costs for the program are $60,000.
First, we need to deduct the fixed costs that remain don't affect directly the teenagers.
Budget= 100,000 - 60,000= 40,000
Now, we can calculate the number of teenagers to attend:
Number of teenagers= 40,000/400= 100 teenagers