Answer:


![V(X) = E(X^2)-[E(X)]^2=349.2-(18.6)^2=3.24](https://tex.z-dn.net/?f=V%28X%29%20%3D%20E%28X%5E2%29-%5BE%28X%29%5D%5E2%3D349.2-%2818.6%29%5E2%3D3.24)
The expected price paid by the next customer to buy a freezer is $466
Step-by-step explanation:
From the information given we know the probability mass function (pmf) of random variable X.

<em>Point a:</em>
- The Expected value or the mean value of X with set of possible values D, denoted by <em>E(X)</em> or <em>μ </em>is

Therefore

- If the random variable X has a set of possible values D and a probability mass function, then the expected value of any function h(X), denoted by <em>E[h(X)]</em> is computed by
![E[h(X)] = $\sum_{D} h(x)\cdot p(x)](https://tex.z-dn.net/?f=E%5Bh%28X%29%5D%20%3D%20%24%5Csum_%7BD%7D%20h%28x%29%5Ccdot%20p%28x%29)
So
and
![E[h(X)] = $\sum_{D} h(x)\cdot p(x)\\E[X^2]=$\sum_{D}x^2\cdot p(x)\\ E(X^2)=16^2\cdot 0.3+18^2\cdot 0.1+20^2\cdot 0.6\\E(X^2)=349.2](https://tex.z-dn.net/?f=E%5Bh%28X%29%5D%20%3D%20%24%5Csum_%7BD%7D%20h%28x%29%5Ccdot%20p%28x%29%5C%5CE%5BX%5E2%5D%3D%24%5Csum_%7BD%7Dx%5E2%5Ccdot%20p%28x%29%5C%5C%20E%28X%5E2%29%3D16%5E2%5Ccdot%200.3%2B18%5E2%5Ccdot%200.1%2B20%5E2%5Ccdot%200.6%5C%5CE%28X%5E2%29%3D349.2)
- The variance of X, denoted by V(X), is
![V(X) = $\sum_{D}E[(X-\mu)^2]=E(X^2)-[E(X)]^2](https://tex.z-dn.net/?f=V%28X%29%20%3D%20%24%5Csum_%7BD%7DE%5B%28X-%5Cmu%29%5E2%5D%3DE%28X%5E2%29-%5BE%28X%29%5D%5E2)
Therefore
![V(X) = E(X^2)-[E(X)]^2\\V(X)=349.2-(18.6)^2\\V(X)=3.24](https://tex.z-dn.net/?f=V%28X%29%20%3D%20E%28X%5E2%29-%5BE%28X%29%5D%5E2%5C%5CV%28X%29%3D349.2-%2818.6%29%5E2%5C%5CV%28X%29%3D3.24)
<em>Point b:</em>
We know that the price of a freezer having capacity X is 60X − 650, to find the expected price paid by the next customer to buy a freezer you need to:
From the rules of expected value this proposition is true:
We have a = 60, b = -650, and <em>E(X)</em> = 18.6. Therefore
The expected price paid by the next customer is

Answer:
The answer is the first one and the last one.
Step-by-step explanation:
If an account cost $1 and each song is 1.5x. It has to be less than or equal to 25. So it would be $1 for (the account plus) 1.5x for (how many songs he buys) is less than or equal to 25 (the ammount on the gift card).
Answer:
b)When they are on the same side of the Sun, the distance between Mars and Earth is approximately 8 times 10 Superscript 7 kilometers. and c)When they are on opposites sides of the Sun, the distance between Mars and Earth is approximately 3.8 times 10 Superscript 8 kilometers.
Step-by-step explanation:
took on edgenuity 2020
The correct answer is B. No, the wording of the question makes respondents more likely to say water, even if they may actually prefer soda at a meal.
Explanation:
One important factor when designing questions in research is to avoid any language that might influence the answers of respondents. This recommendation was not followed in the question "Eating too many sugary foods leads to cavities. Would you rather have soda or water served with your meal?" because mentioning sugary foods, which includes soda, leads to cavities will make respondents consider soda is negative and they are more likely to choose water. This implies the wording in the question influences respondents and introduces bias, which is inappropriate. Thus, the correct answer is B.