The equation is:
P ( t ) = A * (1/2 )^(t/h)
If a sample contains 18% of the original amount of Radon - 222 and h = 3.8:
0.18 * A = A * ( 0.5 )^(t/3.8) / : A ( we will divide both sides of the equation by A )
0.18 = ( 0.5 )^(t/3.8)

t / 3.8 = 2.47 ≈ 2.5
t = 3.8 * 2.5 = 9.5
Answer:
The best estimate for the age of the sample is 9.5 days.
Answer:
no ... the pin will not fit the reamed hole
Step-by-step explanation:
The decimal equivalent of 7/32 is 0.21875. This is larger than the reamed
hole: 0.215
and so the answer is no ... the pin will not fit the reamed hole.
Answer:
25%
Step-by-step explanation:
The probability of having a boy is 50%
To calculate the probability of him having 2 boys, multiply the probabilities together
0.5(0.5) = 0.25
The total amount of cable used is 47.4m
<u>Explanation:</u>
Given:
Amounts of cable used that has to be rounded off to 1 decimal place:
12.995 m ≈ 13.0 m
7.505 m ≈ 7.5m
10.08 m ≈ 10.1 m
6.95 m ≈ 7.0 m
9.75 m ≈ 9.8 m
Total amount of cable used = 13m + 7.5m + 10.1m + 7m + 9.8m
= 47.4m
Therefore, total amount of cable used is 47.4m
Answer:
Total number of T-shirts= 200
Cost per T-shirt (without shipping ) = $2.80
Shipping cost per t-shirt ; 5% of a T-shirt = 0.05 *2.80 = $0.14
Total cost of T-shirt (shipping included) = 2.80 +0.14 = $2.94
Markup = 150% of total cost = 1.50 * 2.94 = $4.41
To get the price at which Michelle will sell each T-shirt , add total cost to the markup; 2.94 +4.41 = 7.35.
Therefore, selling price will be $7.35