Answer:
The angle between [A_F] and the base of the cone = 68.2°
The area of the base of the cone ≈ 12.57 m²
Step-by-step explanation:
The given parameters are;
The height of the cone = 5 m
The base radius of the cone = 2 m
The angle which the A
C = 120°
Therefore, we have;
The angle between [A_F] and the base of the cone = The angle between [CF] and the base of the cone
The angle between [CF] and the base of the cone = tan⁻¹(5/2) = tan⁻¹(2.5) ≈ 68.2°
∴ The angle between [A_F] and the base of the cone = The angle between [CF] and the base of the cone = 68.2°
The angle between [A_F] and the base of the cone = 68.2°
The area of the base of the cone = π × r² = π × 2² = 4·π ≈ 12.57
The area of the base of the cone ≈ 12.57 m².
Answer:
Therefore, the probability is P=0.000064.
Step-by-step explanation:
We know that a pressure control apparatus contains 3 electronic tubes. The apparatus will not work unless all tubes are operative. If the probability of failure of each tube during some interval of time is 0.04.
We calculate the probability of failure of the apparatus.
We get:

Therefore, the probability is P=0.000064.