Answer:
The ribbon cost per foot $0.6 per foot
Step-by-step explanation:
Total number of ribbon used = (5.75 + 11.75) = 17.50 feet
17.50 feet of ribbon cost = $10.50
1 foot of ribbon cost = x
Cross Multiply
17.50 × x = 1 foot × $10.50
x = 1 foot × 10.50/17.50
x = $0.6
The ribbon cost per foot $0.6 per foot
Answer:
½log3 + ½logx
Step-by-step explanation:
½(log(3x))
½(log3 + logx)
½logx + ½log3
check the picture below.
so the cone itself has a height of 8, and a radius of 2.5, and the spherical scoop, ready to melt in it, has a radius of 2.5.
namely, will the volume of the sphere be larger than the cone? in which case the melted ice-cream will overflow.

General Idea:
The relationship between rate(R), distance(D) and time(T) given below:

Applying the concept:
We need to make use of the formula to find Kelly's walking rate before and after her snack

Option A isn't correct because before snack Kelly walking rate is not 4/14 miles per hour.
Option B is <u>Correct,</u> Kelly walking rate after snack is 2 2/3 miles per hour.
Option C isn't correct because it doesn't took Kelly 2 hours longer to walk 1/6 mile than it did for her to walk 1/4 mile. It took 1/112 hour longer.

Option D isn't correct because 2 2/3 miles per hour is slower than 3 1/2 miles per hour.
Conclusion:
Option B is <u>Correct,</u> Kelly walking rate after snack is 2 2/3 miles per hour.