Answer:
The answer to the following question is: (-9.34)
Explanation:
Given that:
p = -0.07 x^2 - 0.7x + 6
The price elasticity of demand = ( change in quality / change in price)
= (dp / dx) (x/p)
= d / dx (-0.07 x^2 - 0.7x + 6) x / p
= (-0.14x - 0.7) x/ (-0.07 x^2 - 0.7x + 6)
elasticity = (-0.14x^2 - 0.7x) / (-0.07 x^2 - 0.7x + 6)
at x=5;
elasticity = (-0.14(5)^2 - 0.7(5)) / (-0.07 (5)^2 - 0.7(5) + 6)
= (-3.5 - 3.5) / (-1.75 - 3.5 + 6)
= -7/ 0.75 = -9.333
= -9.34
Answer: $10,906
Explanation:
Given that,
Purchased machinery at the beginning of Year 1 = $86,100
machinery has an estimated life of five years,
Estimated residual value = $4,305
Accumulated depreciation = $49,077 at the end of Year 2
Year 3 Depreciation expense:
= 
= 
= $10,906
Answer: Report the incident to the Federal Trade Commission.
Explanation:
Answer:
D. Re-order point = 26 days
Explanation:
Given,
Annual Demand, D = 2,080 units
Number of working days = 320 days
Lead time = 4 days
We know,
Re-order point = (Annual demand/Number of working days)*Lead Time
Re-order point = (Annual demand/Number of working days)*Lead Time
Re-order point = (2,080/320)*4
Re-order point = (6.5*4)
Re-order point = 26 days
Therefore, the answer choice is D.
As there is no maximum and average lead time and no replenishment stock, I exclude the safety stock from the re-order point calculation.