answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sasho [114]
1 year ago
14

Angle ABC has point E on ray BA and point D on ray BC. Points E and D are equidistant from point B. To copy angle ABC, which of

the following needs to be identified for the construction? The distance between points E and D The point in the angle that is equidistant from points E and D The endpoint of rays BA and BC The point outside of the angle that is equidistant from points E and D
Mathematics
1 answer:
alexandr402 [8]1 year ago
6 0

Answer:

<u><em>The distance between points E and D</em></u> ⇒ 1st answer

Step-by-step explanation:

*<em> Lets revise the steps of copy an angle</em>

<em>- Copy angle ABC</em>

Step 1. Draw an arc centered at B and intersecting the rays of the

angle at A and C.

Step 2. On the line that we will copy the angle on it, draw an arc of

the same distance centered at B' intersecting the line at A'

Step 3. Use the compass to measure the distance from A to C, and

<u><em>with the compass centered at A' scribe an arc whose radius is the </em></u>

distance from A to C intersecting the arc from Step 2 at C'.

Step 4. Draw the line from B' through C'.

* <em>Lets solve the problem</em>

- Angle ABC has point E on ray BA and point D on ray BC

- Points E and D are equidistant from point B

- To copy angle ABC the step needs to identified for the construction is

 <u><em>The distance between points E and D</em></u>

You might be interested in
Yumi wants to make 12 cups of party mix using candies and nuts her budget require the party mix to cost her $1 29 per cup. The c
kifflom [539]

Answer:

Acording to the question,

Cost per cup = $1.29

Total number of cups = 12

Total cost of cups = 12 x 1.2 = $15.48

Cost of candies = $2.49 per cup

Total number of candies = x

Cost of nuts = $0.69 per cup

Total number of nuts = y

Equations :

x + y = 12    (because total cups of nuts and candies will be equal to 12)

2.49x + 0.69y = 15.48    (Total cost of the 12 cups should be 15.48)  

<u>Step 1 : Find x in terms of y</u>

x = 12 - y

<u>Step 2 : substitute x in terms of y from step 1 in the second equation</u>

2.49x + 0.69y = 15.48

2.49 ( 12 - y) + 0.69y = 15.48

29.88 - 2.49y + 0.69y = 15.48

-1.8y = -14.4

y = 14.4/1.8

y = 8

Step 3 : Find x

x + y = 12

x = 12 - y

x = 12- 8

x = 4

Thus,Yumi should use 4 cups of candies and 8 cups of nuts.

5 0
1 year ago
A proofreader earns $8.50 for each page that he proofreads. If he works 7.5 hours and proofreads 14 pages each day on average, w
dimulka [17.4K]

Answer:

$15.8666666667 an hour on average

Step-by-step explanation:

14/7.5=1.8666666666

this means that for every hour the proofreader is working he proof reads 1.8666667 pages since he makes 8.5 for every page we have to multiply the pages per hour times the salary of every page to get his average hourly wage

1.8666666666 * 8.5 = $15.8666666667 an hour on average

7 0
1 year ago
Read 2 more answers
Lester and Kari are playing a number pattern game. Kari The following pattern. 45.5,49,52.5, ?, 59.5. What is the unknown Number
lilavasa [31]
57 is the answer cuz im good at math math is my thang
5 0
1 year ago
Read 2 more answers
For what value of x is the equation 22x + 7 = 215 true?
PIT_PIT [208]

Answer:

x = 9 5/11

Step-by-step explanation:

22x + 7 = 215

22x = 215-7

22x = 208

x = 208/22

x = 9 5/11

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
NEED HELP ASAP!!! ON A KHAN ACADEMY TEST AND DON"T HAVE MUCH TIME LEFT!!! CORRECT ANSWER GETS BRAINLIEST!!!
Otrada [13]

Answer:

Step-by-step explanation:

This is correct, except that if you have two variables you will need two equations. The other equation (the easy one!) was x+ y = 100, from which you might want to solve for y = 100-x, and substitute into the other equation to get:

.30x + .02(100-x) = .04(100)

.30x + 2 - .02x = 4

 

.28x = 2

x = 2/.28 = 50/7 or approximately 7.14 gallons of cream

100-x = 92 6/7 or approximately 92.86 gallons of 2%

R^2 at SCC

6 0
1 year ago
Other questions:
  • Jessica is buying several bunches of bananas to make dessert for a fundraiser. She can buy 10 pounds of bananas for $14.90 or 8
    15·1 answer
  • In complete sentences, explain whether or not it makes sense to say that the density of helium is 0.1785 kilograms per square me
    9·2 answers
  • When Θ = 5 pi over 6, what are the reference angle and the sign values for sine, cosine, and tangent?
    11·2 answers
  • The planet mercury takes 56.6 earth days to rotate once about its axis.about how many times does it rotate about its axis during
    10·1 answer
  • The cost of a cab ride is $10 for the first mile or part of a mile. It costs $3 for each additional mile or part of a mile and a
    10·2 answers
  • The owners of four companies competing for a contract are shown in the table below. If a report is released that advocates compa
    8·2 answers
  • The regular selling price of an item is $261. For special year-end sale the price is at a markdown of 20%. Find the discount pri
    15·1 answer
  • ΔPQR has angle measurements of 80°, 50°, and 50°. What kind of triangle is ΔPQR?
    13·2 answers
  • Whch expression could be used to change 8 kilometers per hour to meters per minute
    9·1 answer
  • A child has a bottle full of pennies, nickels,dimes and quarters. There are twice as many quarters as pennies, four times as man
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!