1 atm = 760mmHg
754.3 mmHg / 760 mmHg * 1atm = 0.99 atm
760 mmHg = 101.3 KPa
754.3 mmHg/ 760mmHg *101.3 KPa = 100.54 KPa
Hope this helps!
B. Electrical energy is produced from oxidation reactions.
I don't have an explanation for this though. Do you need one? I can probably look it up.
The unites of measurement in a data table should be shown in the headings of some columns.
Answer:
1.822 g of magnesium hydroxide would be produced.
Explanation:
Balanced reaction: 
Compound Molar mass (g/mol)
NaOH 39.997
95.211
58.3197
So, 2.50 g of NaOH =
mol of NaOH = 0.0625 mol of NaOH
4.30 g of
=
mol of
= 0.0452 mol of 
According to balanced equation-
2 mol of NaOH produce 1 mol of
So, 0.0625 mol of NaOH produce
mol of NaOH or 0.03125 mol of NaOH
1 mol of
produces 1 mol of
So, 0.0452 mol of
produce 0.0452 mol of
As least number of moles of
are produced from NaOH therefore NaOH is the limiting reagent.
So, amount of
would be produced = 0.03125 mol
=
g
= 1.822 g
Answer : The expected coordination number of NaBr is, 6.
Explanation :
Cation-anion radius ratio : It is defined as the ratio of the ionic radius of the cation to the ionic radius of the anion in a cation-anion compound.
This is represented by,

When the radius ratio is greater than 0.155, then the compound will be stable.
Now we have to determine the radius ration for NaBr.
Given:
Radius of cation,
= 102 pm
Radius of cation,
= 196 pm

As per question, the radius of cation-anion ratio is between 0.414-0.732. So, the coordination number of NaBr will be, 6.
The relation between radius ratio and coordination number are shown below.
Therefore, the expected coordination number of NaBr is, 6.