Answer:
39.2 %
Explanation:
The following data were obtained from the question:
Mass of sample = 24 g
Mass of Cl = 14.6 g
Mass of B = 9.4 g
Percentage composition of boron =?
The percentage composition (by mass) of boron in the sample can be obtained as illustrated below:
Percentage composition of boron = mass of B /mass of sample × 100
Percentage composition of boron = 9.4/24 × 100
Percentage composition of boron = 39.2 %
Therefore, the percentage composition (by mass) of boron in the sample is 39.2 %
Answer: the heat-sensitive glassware that were given are : Volumetric and Graduated cylinder.
Explanation:glass material that reacts to ambient temperatures radiated off of other surfaces like hands or water is known as heat sensitive glassware. They are not meant to be heated and could shatter if exposed to a heat source. Examples from the video includes Volumetric and Graduated cylinder. Hope this helps. Thanks.
First we need to find the number of moles of both K and O reacted
K - 0.779 g / 39 g/mol
= 0.02 mol
the mass of O₂ reacted = 1.417 g - 0.779 g = 0.638 g
O₂ moles = 0.638 g / 32 g/mol
= 0.02 mol
the number of both K and O₂ moles reacted are equal
therefore stoichiometry of K to O₂ reacted are 1:1
then the formula of potassium superoxide is KO₂
Answer:
See explanation below
Explanation:
What we have to consider is the hybridation of the three carbon atoms we are asked in this question .
Hybridization # bonds Angle
sp³ 4 109.5º
sp² 3 + 1 pi bond 120º
sp 2 + 2 pi bonds 180º
Carbon atom (a) is bonded to two atoms: Carbon (b) and one Hydrogen. It has a triple bond to Carbon (b). Therefore its hybridization is sp with two pi bonds, and for sp hybridization we know the angle is 180 º.
The same hybridization sp happens to carbon (b) bonded to Carbon (c) and C(a) using one sp bond to Carbon (a) and 2 pi bonds; it is also bonded using the other sp to Carbon (c). The angle is therefore 180 between Carbons b and c.
Carbon C is bonded to 4 atoms, therefore, its hybridization is sp³ and the angles with these 4 atoms will be 109.5 º tehedral ( one bond to OH, one to C(b), and 2 to H ) .
Answer:
option D = 246 g/mol
Explanation:
Molar mass of MgSO₄⋅ 7H₂O:
Molar mass = 24.305 + 32.065 + 16×4 + 7 (1.008×2 +16)
Molar mass = 24.305 + 32.065 + 64 + 7 (18.016)
Molar mass = 24.305 + 32.065 + 64 + 126.112
Molar mass = 246.482 g /mol