Answer:MnCO3+2H2O----->MnO2+ HCO3-+2e-+3H+
Explanation:The equation to be balanced is
MnCO3 ------> MnO2+HCO3-
The oxidation number of Mn changes from +2 in MnCO3 to +4 in MnO2
Therefore two electrons must be added to the right as shown below:
MnCO3 -------> MnO2+ HCO3-+ 2e-Now,there is one negative charge HCO3- and 1 negative charge on the two electrons making a total of -3 charges on the right. There is zero charge on the left.
To balance the equation,add3H+on the right,to cancel out the charges.
MnCO3 --------> MnO2+HCO3-+2e-+3H+
Adding H2O to balance Hydrogen and Oxygen atoms:
MnCO3+2H2O ------->MnO2+HCO3-+2e-+3H+
Answer : The molarity of solution is, 1.00 M
Explanation : Given,
Moles of
= 0.500 mol
Volume of solution = 0.500 L
Molarity : It is defined as the number of moles of solute present in one liter of volume of solution.
Formula used :

Now put all the given values in this formula, we get:

Therefore, the molarity of solution is, 1.00 M
<span>pm stands for picometer and picometers are units which can be used to measure really tiny distances. One picometer is equal to 10^{-12} meters. We know that one centimeter is equal to 10^{-2} m so there are 10^2 cm per meter.
We can change the distance d = 115 pm to units of centimeters.
d = (115 pm) x (10^{-12}m / pm) x (10^2 cm / m)
d = 115 x 10^{-10} cm = 1.15 x 10^{-8} cm
The distance in centimeters is 1.15 x 10^{-8} cm</span>
Hey there!
Molar mass N2 = 28.01 g/mol
Therefore:
28.01 g N2 -------------- 6.02*10²² molecules N2
( mass N2 ?? ) ----------- 25,000 molecules N2
mass N2 = ( 25,000 * 28.01 ) / ( 6.02*10²³ )
mass N2 = 700250 / 6.02*10²³
mass N2 = 1.163*10⁻¹⁸ g
Hope that helps!