B 1.0 ml a and c give a more precise measurement going to the hundredths and thousandths place
Answer:
a) 0.68
b) 0.08
c) 0.74
Step-by-step explanation:
Given that:
Probability of hitting bulls eye, P(B) = 0.26
Probability of an inner, P(I) = 0.42
Probability of an outer, P(O) = 0.24
a) Probability of hitting an inner or better (inner or bulls eye):
P(I or B) = P(I
B)
Formula for P(P
Q) where P(P) and P(Q) are the probabilities of two mutually exclusive events i.e. having nothing in common:
<em>P(P </em>
<em> Q) = P(P) + P(Q)</em>
P(I
B) = P(I) + P(B) = 0.26 + 0.42 = <em>0.68</em>
b) Probability of failing to hit the target:
P(F) = 1 - (P(B)+P(I)+P(O))
P(F) = 1 - (0.26 + 0.42 + 0.24)) = 1 - 0.92 = <em>0.08</em>
c) Probability of failing to score a bulls eye:
P(B)' = 1 - P(B) = 1 - 0.26 = <em>0.74</em>
So, the answers are:
<em>a) 0.68</em>
<em>b) 0.08</em>
<em>c) 0.74</em>
2times1 because 2.75 take the 75 off and 1.25 take the 25 off so you multiply 2 and 1 so 2times1 equals 2
Answer:
Cross price elasticity using midpoint method = 0.56
Step-by-step explanation:
Using the mid-point method
Cross-price Elasticity of Demand = <u>% change in Quantity demanded of UPS</u>
% change of price of FedEx
%change in Quantity demanded of UPS
using Mid-point method = <u> Q2-Q1 </u> × 100
(Q1+Q2)÷ 2
= <u>1.3-1.2 </u> × 100
(1.2+1.3)÷2
= <u>0.1 </u> × 100
1.25
= 8%
% change in price of FedEx
using midpoint method =<u> P2-P1 </u>× 100
(P1+P2)÷ 2
=<u> 75-65 </u>× 100
(65+75)÷2
=<u> 10 </u> × 100
70
= 14.28%
Cross-price Elasticity of Demand = 8% ÷ 14.28%
using midpoint method = 0.56