<h3><u>Question:</u></h3>
Aubrey's dinner cost $85 . She tips the waitstaff 30% for excellent service. How much does Aubrey tip the waitstaff?
<h3><u>Answer:</u></h3>
Aubrey paid $ 25.5 to the wait staff
<h3><u>Solution:</u></h3>
Given that, Aubrey's dinner cost $ 85
She tips the waitstaff 30% for excellent service
We have to find the amount paid as tip to wait staff
Cost = $ 85
Tip = 30 %
So the tip amount paid is 30 % of 85
<h3><u>Find out 30 % of 85</u></h3>

Thus Aubrey paid $ 25.5 to waitstaff
114.
Just add all of them and that's it :)
Answer:
For the critical value we need to calculate the degrees of freedom given by:

And since we have a one tailed test we need to look in the t distribution with 9 degrees of freedom a quantile who accumulates 0.05 of the area on a tail and we got:

Step-by-step explanation:
Previous concepts
A paired t-test is used to compare two population means where you have two samples in which observations in one sample can be paired with observations in the other sample. For example if we have Before-and-after observations (This problem) we can use it.
Let put some notation
x=test value with right arm , y = test value with left arm
The system of hypothesis for this case are:
Null hypothesis:
Alternative hypothesis:
The first step is calculate the difference
The second step is calculate the mean difference
The third step would be calculate the standard deviation for the differences, and we got:
The 4 step is calculate the statistic given by :
For the critical value we need to calculate the degrees of freedom given by:

And since we have a one tailed test we need to look in the t distribution with 9 degrees of freedom a quantile who accumulates 0.05 of the area on a tail and we got:

1 nickel=$0.05
1 quarter=$0.25
let the number of quarters be x, the number of nickels will be 3+x
thus:
0.05(3+x)+0.25x=1.95
0.05x+0.15+0.25x=1.95
0.30x=1.8
x=6
thus the number of quarters is 6
the number of nickels=6+3=9
Answer: B.
Step-by-step explanation: TVM Solver Equation:
N = 216 (12 x 18 years)
I% = 3.5
PV = 0
PMT = - $350
FV = 105,106.7593
P / Y = 12 (months)
C / Y = 12
PMT: END