Answer:
Explanation:
The coupon rate is defined as the interest rate paid on a bond by its issuer for the term of the security.
Hence,
Par Value = $800
Face Value = $1,000
N = 5 x 2 = 10
Since the interest is semi annual
i = 8% / 2 = 4%
CF = $15.34
Coupon = $30.68 per year or 3.068%
unemployment rate increases
Answer: Option B.
<u>Explanation:</u>
Unemployment is the situation when a person is able to work and he is also willing to work at the rate of the wage that is prevailing at that particular period of time but is still not able to find work.
Since Diane is ready to work at the wage rate that is in the market at that time and she is looking for job but still she could not find any job till now, so the rate of the unemployment will increase.
Comparing and contrasting sets of data in order to rank them and make a decisions best defines as evaluation. In evaluation, you need to rank your employees for the compensation or salary increase that they will receive. The most performer will receive the biggest increase since he has done bigger.
Answer:
I would rather sign a contract with talent for a relatively short period say 5 months where I would pay $5000 per month or I would increase the amount paid for the painting to $10000 or $15000
Explanation:
A huge momentarily reward can blind long term gain and during this period.
Answer:
True
Explanation:
Efficiency related expenditures are more closely with day-to-day servicing of the machine. Such an expenditure just maintains machine's capacity to save the future economic benefits rather than improve its capacity.