Answer:
a.
b. 6.1 c. 0.6842 d. 0.4166 e. 0.1194 f. 8.5349
Step-by-step explanation:
a. The distribution of X is normal with mean 6.1 kg. and standard deviation 1.9 kg. this because X is the weight of a randomly selected seedless watermelon and we know that the set of weights of seedless watermelons is normally distributed.
b. Because for the normal distribution the mean and the median are the same, we have that the median seedless watermelong weight is 6.1 kg.
c. The z-score for a seedless watermelon weighing 7.4 kg is (7.4-6.1)/1.9 = 0.6842
d. The z-score for 6.5 kg is (6.5-6.1)/1.9 = 0.2105, and the probability we are seeking is P(Z > 0.2105) = 0.4166
e. The z-score related to 6.4 kg is
and the z-score related to 7 kg is
, we are seeking P(0.1579 < Z < 0.4737) = P(Z < 0.4737) - P(Z < 0.1579) = 0.6821 - 0.5627 = 0.1194
f. The 90th percentile for the standard normal distribution is 1.2815, therefore, the 90th percentile for the given distribution is 6.1 + (1.2815)(1.9) = 8.5349
The remaining plant food is: 1 7/12 kg
Step-by-step explanation:
Given
Total Plant food = 3 1/2 kg
Plant food used on Strawberry Plants = 1 2/3 kg
Plant food used on tomato Plants = 1/4 kg
We will first calculate the total food plant used and then subtract the used plant food from the total plant food.
So,

Now,

The remaining plant food is: 1 7/12 kg
Keywords: Division, Fractions
Learn more about fractions at:
#LearnwithBrainly
Answer: (80% , 85%)
Step-by-step explanation:
We know that, confidence interval for population proportion is given by :-
(p-E , p+E)
, where p = sample proportion , E = Margin of error.
Given : Proportion of elementary school teachers who are female = 82%.
The article also states the maximum error of their estimate = 3%.
Then, the 90% confidence interval for the proportion of elementary school teachers who are female will be :
(82%-2% , 82%+3%)
= (80% , 85%)
Hence, the resulting 90% confidence interval for the proportion of elementary school teachers who are female = (80% , 85%)
The 5 is represented as 50. The number is in the tens place, and 5 in the tens place means 50.
Lets split the box in pieces and then add:
top = 20*15 = 300
sidesA = 2*20*9 = 360, is multiplied by 2 cause there are 2 sides like this
sidesB = 2*9*15 = 270, is multiplied by 2 cause there are 2 sides like this
so in total we have:
total = 300 + 360 + 270 = 930 cm^2
if we express this quantity in mm^2 we have:
<span>1cm² = 100 mm²</span>total = 930*100 = 93000 mm^2
so if the tiles are 5 mm^2 we need:
total tiles = <span>93000/5 = 18600
we need 18600 tiles of 5 mm^2</span>