<span>The ready company has two operating (production departments: assembly and painting. the assembly has 150 employees and occupies 44,000 square feet; painting has 100 employees and occupies 36,000 square feet. indirect factory expenses for the current period are as follows:
The administration will have $86,400 while the maintenance has $108,000.
</span>
Because maybe they were problem with the business like they might need reapairs or a bad location to make porfit.Or he just want to get rid of it to make it someone else problem
Answer:
a. 125.43 hours
b. 767.92 hours
c. 2,129.04 hours
Explanation:
Using the mathematical approach, we have :
y = ax ^b
Where ,
y is the average time to manufacture x units
a is the time its takes to manufacture first plane
b is the log of 80% divided by log 2
Then,
Average time for 5 planes = 300 (5)^-0.322
= 178.67 hours
Total time for 5 planes = 178.67 hours × 5
= 893.35
Average time for 4 planes = 300 (4)^-0.322
= 191.98 hours
Total time for 5 planes = 191.98 hours × 4
= 767.92 hours
The fifth plane would take = 893.35 - 767.92
= 125.43 hours
Average time for the 18 planes = 300(18)^-0.322
= 118,28 hours
Total time for 18 planes = 118,28 hours × 18
= 2,129.04 hours
Answer:
d. Organizational environment
Explanation:
Indeed, organizational environmental studies how a particular organization is affected by it's operating environment, and how the organization functions under that environment.
Note also that the organizational environment is further divided into:
- the internal environment and
- the external environment
Put simply, the internal environment consist of factors that affect the organization from within; which are controllable. However, the external environment consist of factors such as political instability, etc that can affect the organization and beyond the control of the organization.
The constant in a system is the control.