Answer:
A. = (15% X $2M) + (21% X $2M) = $720,000. Since there is no mechanism for mitigating double taxation, the branch profit will be taxed on the to tax rate of 15% and 21% which is $300,000 and $420,000.
B. The total tax for $2m branch profit if US corporations can remove foreign based profit from US taxation will be just the 15% x $2m = $300,000.
C.If they are allowed to take deductions for foreign income taxes, the total tax on the $2m branch profit will be (21% -15%) x $2m = $120,000.
Explanation:
D.1. If credit are allowed for foreign income tax paid, total tax will be ($2m - $300,000 been foreign tax paid) x 21% = $357,000
D.2.
If the charge foreign income taxes at 30% and US corporations can claim refundable credit for foreign income tax paid on foreign source income = ($2m - $300,000 been the foreign income tax paid) = $1 700,000 x 30% = $510,000
<span>Martin should look at the company balance sheet as of the end the last accounting period to see the cash balance on the last day of the accounting period.
Jennifer should look at the company cash flow statement as of the end of the last accounting period to see the sources and uses of cash during the accounting period.</span>
Companies attempted to intimidate union organizers by Blacklisting Them
Companies that exist within an area may created some sort of list of employees that involved in organizing the union. This list of names could be passed to other companies so those companies would not want to hire them because of the problems that they may have cause
Answer:
Stock out costs increase
Carrying costs decrease
Explanation:
Just in time (JIT) decreases total inventory and increases the number of deliveries made by the company's vendors.
Since the company is going to hold fewer materials and components, then the risk of an stock out increases, resulting in higher stock out costs.
The total inventory will decrease, therefore, the carrying costs will also decrease.