Answer:
first graph is not a function, second graph is a function, 3rd is not enough information, 4th is a function, 5th is not a function, 6th is a function
Step-by-step explanation:
Answer:
0.4745 is the probability that fewer than 8 of the selected adults wear glasses or contact lenses.
Step-by-step explanation:
We are given the following information:
We treat adult adults wear glasses or contact lenses as a success.
P(Adults wear glasses or contact lenses) = 75% = 0.75
Then the number of adults follows a binomial distribution, where
where n is the total number of observations, x is the number of success, p is the probability of success.
Now, we are given n = 10
We have to evaluate:
P(fewer than 8 of the selected adults wear glasses or contact lenses)
0.4745 is the probability that fewer than 8 of the selected adults wear glasses or contact lenses.
Answer:
y tú la vez bebiendo de la botella guz dividido por qué colgaron que no se sienta en tu casa no te preocupes que no me dijan no me dijan no me dijan que hacen
sandbox 1 area = 5*5 = 25 square m
sandbox 2
25=w*(3w+1)=
3w^2+w-25=0
w=2.7248 (round to 2.72 m)
2.72*3=8.16+1 = 9.16
Longest side = 9.16 meters
Answer:
Astrid needs 280 tons of wood to build ships that can accommodate 2100 sailors
Step-by-step explanation:
Here, in this question, we want to know the amount of wood needed by Astrid to accommodate 2100 sailors.
From the question, we can see that 40 tons are needed to build a ship that can accommodate 300 sailors.
Now, we want to make a calculation for the amount of wood needed for 2100 sailors.
Let’s have it this way;
40 tons = 300 sailors
x tons = 2100 sailors
So mathematically,
x * 300 = 2100 * 40
x = (2100 * 40)/300
x = 280 tons of wood
We can see that 280 tons of wood are needed to build ships that can accommodate 2100 sailors