answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
xxMikexx [17]
2 years ago
7

Find the image of (-1,3) obtained by translating 2 units down, followed by a rotation of 270 degrees counterclockwise about the

origin
Mathematics
1 answer:
kiruha [24]2 years ago
7 0

Answer:

[1, 1]

Step-by-step explanation:

Translation → [-1, 3] moves down to [-1, 1]

Now, a <em>90°-clockwise rotation</em> is the exact same as a <em>270°-counterclockwise rotation</em>, and according to the <em>270°-counterclockwise rotation</em> [<em>90°-clockwise rotation</em>] rule, you take the y-coordinate, bring it over to your new x-coordinate, and take the OPPOSITE of the x-coordinate and set it as your new y-coordinate:

<u>Extended Rotation Rules</u>

  • 270°-clockwise rotation [90°-counterclockwise rotation] >> (<em>x, y</em>) → (<em>-y, x</em>)
  • 270°-counterclockwise rotation [90°-clockwise rotation] >> (<em>x, y</em>) → (<em>y, -x</em>)
  • 180°-rotation >> (<em>x, y</em>) → (<em>-x, -y</em>)

Then, you perform your rotation:

270°-counterclockwise rotation [90°-clockwise rotation] → [-1, 1] moves to [1, 1]

I am joyous to assist you anytime.

You might be interested in
A car dealership has 24 feet of dividers with which to enclose a rectangular play space in a corner
blondinia [14]

Answer:Answer:a) Area=f(x)= 24x-x^2

b) f(x) ranges from 0 to 144

c) Area max = 144 ft^2

Step-by-step explanation: shown in the attachment

7 0
2 years ago
Javier is comparing costs of two cars. Car A costs $130 per month for insurance and $0.10 per mile to run. Car B costs $108 per
kvv77 [185]

Answer:

Your answer is B because y is total cost so it would go first, and miles is x so it would go after the 0.15 or 0.10, then add the monthly pay, and there you go!!


Step-by-step explanation:


8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Jose and Maris work for different car dealerships. Jose earns a monthly salary of $3,500 plus a 6% commision on his sales, x. Ma
patriot [66]

Answer:

x>$25000

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Which expression can be used to convert 100 USD to Japanese yen?
katen-ka-za [31]

Since,

1 USD = 113.83 Japanese Yen

100 USD = 100 x 113.83 Japanese Yen

100 USD = 11,383.00 Japanese Yen

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Consider the probability distribution of x, where x is the number of job applications completed by a college senior through the
Oksi-84 [34.3K]
The expected number out of 1000 selected college seniors that completed 1 job application through the career centers is given by 0.011 x 1000 = 11 which is close to 14.

The expected number out of 1000 selected college seniors that completed 2 job application through the career centers is given by 0.115 x 1000 = 115 which is far away from 15.

The expected number out of 1000 selected college seniors that completed 3 job application through the career centers is given by 0.123 x 1000 = 123 which is close to 130.

Therefore, the result that would be suprising is "15 seniors completed 2 job applications through the career center."
3 0
2 years ago
Other questions:
  • 12. A cereal company decided to make an odd-shaped box for a promotion they are doing. The new design is a rectangular prism wit
    7·1 answer
  • The angle measurements in the diagram are represented by the following expressions
    8·2 answers
  • Find: (6m5 + 3 – m3 – 4m) – (–m5 + 2m3 – 4m + 6) Write subtraction of a polynomial expression as addition of the additive invers
    14·2 answers
  • Vector bought 15.6 pounds of paintballs. all together, the balls cost 35.99. About how much dis the psinballs cost per pond?
    13·2 answers
  • What is the value of x
    11·2 answers
  • Five hundred sixth-grade students
    6·1 answer
  • Rob borrows $15.00 from his father, and then he borrows $3.00 more. Drag numbers to write an equation using negative integers to
    14·2 answers
  • If Machine A makes a yo-yo every five minutes and Machine B takes ten minutes. How many hours would it take them to make 20yo−yo
    14·1 answer
  • The cost of 9 scarves is $65.25. What is the unit price?<br><br> The unit price is $____ per scarf.
    6·2 answers
  • Brad buys two packages of mushrooms. He paid $11.25 for 2/3 lb of Cremini mushrooms and $7.99 for 1/2 lb of Chanterelle mushroom
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!