Answer:
c) $288,000
Explanation:
The computation of the cost of goods manufactured is shown below:
Cost of goods manufactured = Opening balance of Work in process + Manufacturing cost - Ending balance of Work in process
where,
Opening balance of Work in process equal to
= $42,000 × 100 ÷ 40
= $70,000
So, the cost of goods manufactured is
= $70,000 + $260,000 - $42,000
= $288,000
Answer:
If CF0 is positive and all the other CFs are negative, then you can still solve for I
TRUE. This will be the formula for ordinary annuity.

This is the case of a loan on which the company receives a positive cash flow at the beginning and then makes subsequent cash payments, thus negatives cash flows.
Explanation:
If you have a series of cash flows, and CF0 is negative but each of the following CFs is positive, you can solve for I, but only if the sum of the undiscounted cash flows exceeds the cost
FALSE If the sum is below the cost then it will give a negative rate
To solve for I, one must identify the value of I that causes the PV of the positive CFs to equal the absolute value of the FV of the negative CFs. FALSE you can't compare a present value with a future as they are on different dates.
It is impossible to find the value of I without a computer or financial calculator.
FALSE There are method of approximation the difference is that the computer does this faster than humans.
If you solve for I and get a negative number, then you must have made a mistake
FALSE if the project return are lower than cost the rate will be negative.
The details are important for settling on the models and patterns (designs and styles) for Zara's goods for the Upcoming few seasons.
Option-a
<u>Explanation:
</u>
The collection of data is described as the approach of objective analytical observations utilizing standard established techniques compilation, calculation and evaluation. On the basis of data obtained, a scientist will test his hypothesis. In many other situations, the collection of data is the key phase for science, regardless of the area.
Based on the information required, the method of data analysis is unique for various subject areas of study. The main aim of the collection of data is to ensure that accurate information is gathered for statistical methods so that information-driven analytical decisions can be taken.
Answer:
The answer is "1.1"
Explanation:
In the case of a single Interest, the principal value is determined as follows:

In case of discount:

Let income amount = 100, time = 1.5 years, and rate =20 %.
Formula:
A = P(1+rt)
A =P+I
by putting vale in the above formula we get the value that is = 76.92, thus method A will give 76.92 value.
If we calculate discount then the formula is:
P = M(1-rt)
M = 100 rate and time is same as above.

Thus Method B will give the value that is 70
calculating ratio value:
