<u>Answer:</u>
The marked price of the article is 22,600
<u>Explanation:
</u>
Given, selling price of an article SP = Rs. 18080
To calculate marked price MP, the formula used is

Discount D = 20%
Substituting the given values
SP = 
18080 = 


MP = Rs. 22,600
Therefore the marked price of the article is 22,600
Gross pay = $2,759.00
Total deductions = 7.65%+12%+7% = 26.65% = 0.2665
By thumb rule, rent and other fixed expenses ≤ 28% of Monthly gross salary
Therefore,
Allowed housing and fixed expenses = 0.28*2,759 = $772.52
Then, a. is the correct answer.
Answer:
Choices are missing here.
However, we can find the plot that represents the data.
To draw a scatterplot, we just need to draw points, where the indepedent variable is going to be 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, that is the position of each player.
So, all points we need to draw the plot are:
(1, 28)
(2, 13)
(3, 4)
(4, 8)
(5, 15)
(6, 10)
(7, 22)
(8, 7)
(9, 11)
(10, 15)
The image attached shows the plot that represents this data set.
Answer:
The answer is 2.11~! I hope I helped <3
Step-by-step explanation:
3.5x2=7 7+9=16 1.4x2=2.8 10.4-2.8=7.6 16/7.6=2.10526315789
but we simplify so, 2.10526315789 rounded to the nearest hundredth is 2.11~!
Constraint 1:
Let the total number of running shoes be = R
Let the total number of leather boots be = L
As the given number of total shoes are 48,
The equations becomes,
R + L = 48............(1)
Constraint 2:
As running shoes are twice the leather boots, equation becomes,
R = 2L..............(2)
Putting the value of R from equation(2) in equation (1)



Now putting the value of L in equation(2)
R= 2L
R = 
R=32
Hence, Amanda needs 16 pairs of leather boots and 32 pairs of running shoes.