Complete question Text:
Environmental recovery company RexChem Partners plans to finance a site reclamation project that will require a 4-year cleanup period. The company will borrow $1.8 million now to finance the project. How much will the company have to receive in annual payments for 4 years, provided it will also receive a final lump sum payment after 4 years in the amount of $800,000? The MARR is 10% per year on its investment
Answer:
<em>We are going to receive annual payment of $395,471</em>
Explanation:
We solve for the present value of the lump-sum today:
PRESENT VALUE OF LUMP SUM
Maturity 800,000.00
time 4.00
rate 0.1
PV 546,410.76
Now, we deduct this fromthe 1,800,000 loan:
1,800,000 - 546,410.76 = 1,253,589.24
this value will be the amount the yearly installment will ghave to pay.
<u><em>Installment of a present annuity </em></u>
PV 1,253,589.24 €
time 4
rate 0.1
C $ 395,470.805
<span>Grapes are a(n) "normal good" with an income elasticity of demand of "0.8". A normal good is a good for which an increase in income results in increased demand, while decreased income results in decreased demand. Thus, we know that the first blank is "normal good" by the definition of a normal good becuase median income fell and demand for grapes fell. The X elasticity of demand is given by (%change in Demand)/(%change in X), where x is any economic variable (income in this case). Thus, to find the elasticity, we divide 12% by 15%. 12%/15%=.08.</span>
Answer:
$7.2 million
Explanation:
Calculation for the amount of warranty expense on Angel's 2016 income statement
Using this formula
Warranty expense =Net sales ×Expected percentage of net sales
Let plug in the formula
Warranty expense=$180 million×4%
Warranty expense=$7.2 million
Therefore the amount of warranty expense on Angel's 2016 income statement will be $7.2 million
Answer:
Pr(N < 4.2) = 0.295
Explanation:
given data
flow rate q = 300 veh/h
reaction time = 2.5 s
oncoming vehicle to stop = 1.7 s
solution
we know here that ongoing vehicle head way between successive vehicles is here greater than (1.5 + 2.5) = 4.2 second
so that driver pulling out will not be in an accident
and if head way is less than 4.2 seconds then driver pulling out will be accident
here q is 300 vehicles/hour,
then λ= 0.0833 vehicles/second
than probability will be
Pr(N < 4.2) = 1 -
................ 1
put here value
Pr(N < 4.2) = 1 - 
Pr(N < 4.2) = 0.295
Answer:
Cassell is relying on Guerrilla Marketing strategy in this case.
Explanation:
Guerrilla Marketing:
It is a such type of marketing strategy in which we use non-traditional ways to accomplish our marketing goals. This unconventional way of marketing is directed towards developing an emotional between a business/organization and its customer.
Example:
The common example of guerrilla marketing is as follow:
A company named "XYZ" sells soft drink and they start a campaign in a public space in which they offer free drinks to the public. The people taste their soft drink for free and tell others about it.
In our case, Warren Cassell use this strategy of marketing by offering them free gift-wrapping, free autographed copies of books etc so that the customer develop a very strong emotional bond with the book store. As a result, they will tell other people about her generosity and will help her to expand her business.