Answer:
$20 million
Explanation:
The computation of the ending inventory if FIFO is used
= LIFO reserve + Ending inventory based on LIFO inventory
= $3 million + $17 million
= $20 million
We simply added the LIFO reserve and LIFO ending inventory so that FIFO ending inventory can be computed. Hence, we take all the items for the computation part.
Answer:
If we select G3 cell in the spreadsheet the limit will be set to $10,000
Explanation:
Goal seeking is technique used in Excel to calculate the input value that will give out the current output value. It can be used for trial or logical means. This can be referred to as what if analysis or back solving technique. In the current problem the cell G3 has the value of $8,000 that is owed as a student loan. We select the Goal seek in excel, set cell as G3 and set limit as $10,000.
Answer:
a. 41.6 million
b. 42.28 million
Explanation:
The computations are shown below:
a. For the forecast for July month:
= Number of checks received in June × smoothing constant + (1 - smoothing constant) × forecast in June
= 40 million × 0.2 + (1 - 0.2) × 42 million
= 8 million + 33.6 million
= 41.6 million
b. For the forecast for August month:
= Number of checks received in July × smoothing constant + (1 - smoothing constant) × forecast in July
= 45 million × 0.2 + (1 - 0.2) × 41.6 million
= 9 million + 33.28 million
= 42.28 million
c. In this, the exponential method is used. But in the given situation we use linear forecasting method
For this you're going to use the I=PRT formula! so i=interest, p=principal, r=rate, and t=time (in years). so basically here we are going to plug in the equation, I=(2700)*(0.016)*(0.5) and we get 21.60! I=PRT is a simple interest formula, which is used for the simple plug and chug equations like this. Just remember to convert months to years and move over your decimals!
Answer:
Order size = 50 cars
The number of orders=25
Explanation:
<em>The Economic Order Quantity (EOQ) is the order size that minimizes the balance of ordering cost and holding cost. At the EOQ, the carrying cost is equal to the holding cost. </em>
It is computed using the formulae below
EOQ = √ (2× Co× D)/Ch
Co- Ordering cost, Ch- Carrying cost - D- Annual demand
EOQ= √2× 1000× 1250/1000= 50
Number of cars to be ordered per time, i.e optimal order size= 50 cars
Order size = 50 cars
b)
The number of times orders should be placed per year would be calculated as follows:
The number of orders = Annual demand/ order size
The number of orders= 1250/50 = 25
The number of orders=25