Answer:
Current dividend per share paid (Do)
= <u>Total dividend </u>
No of shares outstanding
= <u>$1,600,000</u>
1,000,000 shares
= $1.60 per share
Current market price = $31
Growth rate = 8% = 0.08
Ke = Do<u>(1 + g)</u> + g
Po
Ke = $1.60<u>(1 + 0.08)</u> + 0.08
$31
Ke = 0.1357 = 13.57%
Interest rate on borrowing (Kd) = 10%
Tax rate (T) = 40% = 0.40
WACC = Ke(E/V) + Kd(D/V)(1-T)
WACC = 13.57(65/100) + 10(35/100)(1 - 0.4)
WACC = 8.82 + 2.10
WACC = 10.9%
The correct answer is A
Explanation:
In this case, we need to calculate cost of equity. The cost of debt has been given, which is the interest rate on long-term borrowing (10%). Since the debt proportion in the capital structure is 35% and equity proportion is 65%, it implies that the value of the firm is 100%. Then, WACC is the aggregate of cost of each stock and the proportion of each stock in the capital structure.
Answer:
Fixed Cost = $24,000 Variable cost = $5
Explanation:
You have to use the High-Low method

From the table you got, you pick the higher and the lowest unit sold
and calculate the diference between them:
![\left[\begin{array}{ccc}&$Units&$Shipping Expense\\$High&44,400&246,000\\$Low&30,000&174,000\\$Diference&14,400&72,000\\\end{array}\right]](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cleft%5B%5Cbegin%7Barray%7D%7Bccc%7D%26%24Units%26%24Shipping%20Expense%5C%5C%24High%2644%2C400%26246%2C000%5C%5C%24Low%2630%2C000%26174%2C000%5C%5C%24Diference%2614%2C400%2672%2C000%5C%5C%5Cend%7Barray%7D%5Cright%5D)
Now 14,400 Units generates a cost of 72,000 Dividing we get the variable component

Then we calculate for the fixed cost:

Fixed Cost = 24,000
Answer:
$78.0 million
Explanation:
Cost of repurchase = Number of shares*Share price/(1-1%)
Cost of repurchase = $3,352,720 * $23.02/(1-1%)
Cost of repurchase = $3,352,720 * $23.02/(1 - 0.01)
Cost of repurchase = $3,352,720 * $23.02/0.99
Cost of repurchase = $3,352,720 * $23.25
Cost of repurchase = $
77,950,740
Cost of repurchase = $78.0 million
Answer:
E) General journal
Explanation:
The general journal is used to record all the accounting transactions carried out by a company. If the company uses an accounting tool software or a more complete ERP software, the transaction should be recorded immediately or as soon as possible.
For example, the journal record for this transaction should be:
- Dr Accounts Payable account 6,000
- Cr Cash account 6,000
Answer:
C) 1.5
Explanation:
multifactor productivity
= total revenue per day/total cost per day
= (30*200)/[(5*8*25)+(15*200)]
= 6000/4000
= 1.5
Therefore, The multifactor productivity is 1.5