Answer:
Kb = 0.428 m/°C
Explanation:
To solve this problem we need to use the <em>boiling-point elevation formula</em>:
- <em>Tsolution</em> - <em>Tpure solvent</em> = Kb * m
Where <em>Tsolution</em> and <em>Tpure solvent</em> are the boiling point of the CS₂ solution (47.52 °C) and of pure CS₂ (46.3 °C), respectively. Kb is the constant asked by the problem, and m is the molality of the solution.
So in order to use that equation and solve for Kb, first we <em>calculate the molality of the solution</em>.
molality = mol solute / kg solvent
- Density of CS₂ = 1.26 g/cm³
- Mass of 410.0 mL of CS₂ ⇒ 410 cm³ * 1.26 g/cm³ = 516.6 g = 0.5166 kg
molality = 0.270 mol / 0.5166 kg = 0.5226 m
Now we <u>solve for Kb</u>:
<em>Tsolution</em> - <em>Tpure solvent</em> = Kb * m
- 47.52 °C - 46.3 °C = Kb * 0.5226 m
The answer is C. It bans the exploitation of mineral resources
Given that,
Temperature, T = 1500 K
Wavelength, 
To find,
The energy of one photon of this light.
Solution,
We know that, the energy of a photon is given by the formula as follows :

So, the required energy is
.
Answer:
Convection is the primary way heat travels through appliances. Convection is the primary way heat travels through liquids and gasses. Convection is the primary way heat travels through rays.
Explanation:
Mass = ?
Density = 2.70 g/mL
Volume = 276 mL
Therefore:
D = m / V
2.70 = m / 276
m = 2.70 x 276
m = 745.2 g