Answer:
Since you didn't provide any choices, a possible equations would be h = (m - 10) / 5
Step-by-step Solution:
Since we know that the flat-rate 10 doesn't have anything to do with the hourly rate, we first subtract that. Then, we divide that number by 5 to get rid of it, so we're only left with h.
This process of removing things from the equation by reversing their methods can be applied all over math and is a strategy vary commonly used.
Answer:
10 quarters = $2.50
10 nickels = $0.50
that leaves $0.20 for other coins (dimes / pennies)
Step-by-step explanation:
First, suppose she has only quarters and nickels and no other coins. Then if C is the identical number of coins of each type, then 5C + 25C = 320, so 30C = 320 and 3C = 32, but there is no integer solution to this. So she must have at least one other type of coin.
Assume she has only quarters, nickels, and dimes. Then if D is the number of dimes, 5C + 25C + 10D = 320, which means 30C + 10D = 320, or 3C + D = 32. The smallest D can be is 2, leaving 3C = 30 and thus C = 10. So in this scenario she would have 10 quarters, 10 nickels, and two dimes to make $2.50 + $0.50 + $0.20 = $3.20.
This has to be the highest number, because if she had 11 quarters and 11 nickels, that alone would add up to 11(0.25) + 11(0.05) = $3.30, which would already be too much.
Answer:
The probability that carbon emissions from the factory are within the permissible level and the test predicts the opposite to be true is 19.338% (Rounding to the next thousandth place)
Step-by-step explanation:
1. Let's review the information provided to us to answer the question correctly:
Probability that carbon emissions from the company’s factory exceed the permissible level = 35% = 0.35
Accuracy of the test of emissions level = 85% = 0.85
2. The probability that carbon emissions from the factory are within the permissible level and the test predicts the opposite to be true is?
These two events, carbon emissions from the company’s factory and the accuracy of the test are independent events, therefore:
Probability that carbon emissions from the factory are within the permissible level = 1 - 0.35 = 0.65
Probability that the test predicts the opposite to be true = 0..35 * 0.85 = 0.2975 (The opposite is that the carbon emissions from the company exceed the permissible level)
Probability that carbon emissions from the factory are within the permissible level and the test predicts the opposite to be true is:
0.65 * 0.2975 = 0.193375
The probability that carbon emissions from the factory are within the permissible level and the test predicts the opposite to be true is 19.338% (Rounding to the next thousandth place
MARK BRAINLIEST PLS