Divide total miles by speed to get how long it will take to drive:
569 miles / 65 mi/h = 8.75 hours.
Now subtract the time it takes to drive from the total time you can travel:
9.5 hours - 8.75 hours = 0.75 hours.
You can stop for 0.75 hours.
Answer:
I just took the test and aint gon cap i guessed on it but the answer is B.
f(c)=2/x and g(x)=2/x
sorry I late but i thought i should still tell
Step-by-step explanation:
Answer:
477
Step-by-step explanation:
Given that:
Number of trials (n) = 500
Mean (m) = 0
Standard deviation (s) = 1
how many readings fall within +/- 2.000 deg F of the mean value
Mean of 0 and standard deviation of 1
P(-2 ≤ x ≤ 2)
Using the Z probability calculator :
P(x ≤ 2) = 0.97725 ;
P(x ≤ - 2) = 0.02275
Hence :
P(x ≤ 2) - P(x ≤ - 2) = 0.97725 - 0.02275 = 0.9545
Hence, number of readings in 500 trials:
0.9545 * 500 = 477.25
= 477 values
Weight is the mass of the object * the acceleration due to gravity, so if the gravity changes the weight changes.
Thus, you want to put the situational data on their own, so the ratios you want to set up is:

So a person that weighs 15 pounds on the moon weighs
93.75 pounds on Earth.