Answer:
Quarterly dividend = $1.00
Required rate of return per annum = 8% = 0.08
Quarterly rate of return = 0.08/4 = 0.02
Current market price = <u>Quarterly dividend</u>
Quarterly required rate of return
= $1.00
0.08
= $12.5
The amount to pay for 1,000 shares = $1.25 x 1,000 = $12,500
Explanation:
The current market price is calculated as quarterly dividend paid divided by quarterly required rate of return. Then, we will multiply the current market price by the number of shares in order to determine the total amount to pay for the shares.
Answer:
Helping organisations spot suspicious activity.
Explanation:
Online analytical processing can be described as a type of technology that is utilized by different organizations to achieve an excellent database. It gives managers of large organisations access to store large volumes of information such as employees data, the various equipments bought in the company and the costs incurred, the different activities that take place in the organization.
Online analytical processing also serves as a tool that is used to track the performance and activities of various employees in the organization so as to track any suspicious activity.
Yes, how many peoples luggage they can manage to loose and still be in buisness
Answer:
Explanation:
Assumed Data
Budgeted Sales 1000000
units sold 10000
Unit price 100
Cost Per unit 60
Before After Cahnge Due to
impelemtation implementation implementation
Sales 1000000 1125000* 125000
Cost -600000 -750000 -150000
Profit 400000 375000 -25000
Advertise Cost 0 -30000 -30000
400000 345000 -55000
* Sales price 100
Reduction 10%
After Reduction Sp 90
Current unit sales 10000
Increase 25%
After increase 12500
Cost Per unit will remain the same because only sales price will be decreased to boost the sale
New sales 12500*90 1125000
Cost 12500*60 750000
Answer: Missionary marketing is indirect selling. The salesperson provides the information about the product and tries to influence the buying decision.
Explanation: This marketing strategy is used to convince a person who is new to the product or has never used the product. The motive is to influence than direct sale. The salesperson is known as Detailer. Here Tender Love is practicing the same marketing strategy.