Answer:
Yes
Explanation:
Given:
- Coupon rate = 9%, because it pays the coupon semiannually, so
=> Coupon payment = 1000*9%/2 = 45
- Current market rate, YMT= 10%
So the current value of bond is:
C(1- (1+r)^(-n)/r + F/(
<=>45(1 - (1+0,1)^(-7/0.1)) + 1000(1+0,1)^7
<=> C = $951
So she will buy the bonds at the offered price 943.22 because it is smaller than $951
Answer:
Budgeted purchases for second quarter is 165000 pounds
Explanation:
The per unit requirement of material A is 2 pounds.
We first need to calculate the closing inventory of Material A at the end of first quarter and at the end of second quarter.
<u />
<u>End of first quarter</u>
The closing inventory for First quarter should be enough to meet 25% production requirement for next quarter. 25% production requirement for second quarter is 40000 pounds.
Production requirement - Second quarter = 80000 * 2 = 160000
25% of 160000 = 40000 pounds
<u />
<u>End of second quarter</u>
The closing inventory for First quarter should be enough to meet 25% production requirement for next quarter. 25% production requirement for second quarter is 45000 pounds.
Production requirement - Second quarter = 90000 * 2 = 180000
25% of 180000 = 45000 pounds
Budgeted Purchase -Second quarter = Closing Inventory in pounds + production in pounds - Opening Inventory in pounds
Purchase requirement - First quarter = 45000 + 160000 - 40000 = 165000 pounds
Answer:
4. more, more
Explanation:
Options includes: 1. less, more
, 2. more, less, 3. less, less, 4. more, more
Based on this calculation, the consultant concludes that industry X is <u>more</u> concentrated market than industry Y and that industry X is <u>more</u> competitive market.
The intensity of Porter competition determines the level of competition that exists in an industry. This competition can be affected by many factors, including industry focus, replacement costs, fixed costs, and industry growth rates. The intensity of competition among competitors in a given industry refers to the extent to which companies in a given industry put pressure on each other and determine each other their profit potential. If competition is fierce, competitors are trying to steal profits and market share from each other.
Answer:
$150,150
Explanation:
Total fair value of all assets:
= Land + Building + Paddleboats
= $67,200 + $158,400 + $254,400
= $480,000
Building accounted for:
= Fair value of building ÷ Total fair value
= $158,400 ÷ $480,000
= 33%
Therefore, the building is 33% of the total fair value of assets.
Cost of acquisition of assets:
= Amount paid + Closing cost to buy out a competitor
= 450,000 + 5,000
= $455,000
Cost to be allocated to the building:
= Cost of acquisition of assets × Percent share in total fair value
= $455,000 × 33%
= $150,150
Answer: $800,000
Explanation:
Alice's realized amount from the sale is a sum of all the amounts that the seller gets it for as well as any mortgages assumed.
Alice therefore realized:
= Mortgage assumed by seller + Cash + Note
= 175,000 + 325,000 + 300,000
= $800,000