$32 for each hockey stick
Step-by-step explanation:
71+25=96
Answer:
1.06 x
(3sf)
Step-by-step explanation:
using compound interest formula A = P
from 95 to 08 is 13 yrs
Total Revenue = (5.02 x
)
= 1.057 x 
5.555 = 5.1
+ 0.05 + 0.005
<span> = 5.5 + 0.05 + 0.05(.1)</span>
<span> = 5.5 + 0.05/(1-.1)</span>
<span> =5.5+0.05/.9</span>
<span> =5.5 + 5/90</span>
<span> = 5.5+1/18</span>
<span> =55/10 + 1/18</span>
<span> = 495/90 + 5/90</span>
<span> =500/90</span>
<span> = 50/9</span>
<span> = 5 5/9</span>
Answer:
a) The expected number of questions that are answered correctly by both A and B = 11 (7 + 4).
b) The Variance of the number of questions that are answered correctly by either A or B = 2.25.
Step-by-step explanation:
Number of questions in the examination = 10
Probability of A's answer being correct = 0.7
Probability of B's answer being correct = 0.4
The expected number of questions that are answered correctly by both A and B:
Probability of Expected
Correct Answer Value Variance
A 0.7 7 (0.7 * 10) 2.25
B 0.4 4 (0.4 * 10) 2.25
Total expected value = 11
Mean = 5.5 2.25
Well, he used one box to decorate his yard, that's for sure. Then he used 40 from the other box to decorate his porch and the rest inside his house. That rest might be anything between 1 and infinity. So there were at least 41 balloons in each box. I think the question is incomplete, please doublecheck it so I'll be able to give you more specific result.