Answer:
correct option is a $0
Explanation:
given data
Acquisition value = $52,000,000
Fair value assets = $48,000,000
to find out
What is the annual amortization of goodwill for this acquisition
solution
we know that annual amortization of goodwill on a straight line basis over 40 years before 2001
and FASB also issue statement about that it does not allow automatic amortization of goodwill
so it will be zero here as goodwill is not amortized here
so correct option is correct option is a $0
Answer:
What would your job need to include in order to make you feel satisfied?
Explanation:
Answer:
Compensation expense for 2022 and 2023 are $12 million and $16 million respectively.
Explanation:
Total compensation expenses = Number of options × Option fair of value = 15 million × $4 = $60 million
Number of years the option is allowed to be exercised = January 1, 2021 to December 31, 2023 = 3 years
Annual compensation expenses = Total compensation expenses ÷ Number of years the option is allowed to be exercised = $60 million ÷ 3 = $20 million
That shows that $20 million is recognized as compensation expenses in 2021.
As there is a 20% forfeiture of the options due to an unexpected turnover, total compensation expenses reduces to:
New total compensation expenses = $60 million × (100% - 20%) = $48 million
Accumulated expenses in 2022 = ($48 million ÷ 3) × 2 = $32 million
Compensation expenses recognized in 2022 = Accumulated expenses in 2022 - Compensation expenses already recognized in 2021 = $32 million - $20 million = $12 million
Compensation expenses recognized in 2023 = $48 million ÷ 3 = $16 million
Therefore, compensation expense for 2022 and 2023 are $12 million and $16 million respectively.
Answer:
Facilitative decision making decison style is the correct answer to the given question.
Explanation:
The facilitative style of action-making represents a collaborative effort between the members and the stakeholders, each giving feedback for mutual the decision taking.
- It is critical that stakeholders provide access to data necessary for decision taking with the help of Facilitative decision style the zach take the decision and solved the given problem .
- The main objective of Facilitative decision-making approach results in better strategies also the better team purchase-in and more efficient and effective team-building are enhanced .
Answer:
Explanation:
The coach of a college men’s soccer team records the resting heart rates of the 27 team members. You should not trust a confidence interval for the mean resting heart rate of all male students at this college based on these data because;
(a) with only 27 observations, the margin of error will be large.
(b) heart rates may not have a Normal distribution.
(c) the members of the soccer team can’t be considered a random sample of all students.