Answer:
The optimal daily production is 550 sheets and 387.5 bars.
Step-by-step explanation:
Let x be the no. of sheets
Let y be the no. of bars
The profit per ton is $40 per sheet and $35 per bar.
So, Profit function = 40x+35y
The maximum daily demand is 550 sheets and 560 bars.
So, 
Now we are given that The maximum production capacity is estimated at either 800 sheets or 600 bars per day
So, equations becomes :


Plot the equations on the graph
So, The points of feasible region are : (53.333,560),(320,560),(550,387.5) and (550,187.5)
Profit function = 40x+35y
At(53.333,560)
Profit = 40(53.333)+35(560)=21733.32
At (320,560)
Profit = 40(320)+35(560)=32400
At (550,387.5)
Profit = 40(550)+35(387.5)=35562.5
At (550,187.5)
Profit = 40(550)+35(187.5)=28562.5
Since profit is maximum at (550,387.5)
So, the optimal daily production is 550 sheets and 387.5 bars.