Answer:
Increase in GDP = $5
correct option is b. GDP increases by $5.00
Explanation:
given data
bake bread sold = $3.00
flour sold = $1
sells to consumer = $2.00
to find out
what is the effect on GDP
solution
we get GDP that is increase is express as
Increase in GDP = flour sold + ( bake bread sold - flour sold ) + sells to consumer ..................1
put here value we get by equation 1
Increase in GDP = $1 + ( $3 - $1 ) + $2
Increase in GDP = $5
correct option is b. GDP increases by $5.00
Answer:
Present Value = $290.20
Explanation:
The present value of a future payment can be calculated with the following formula:
PV = FV / (1 + i)N
Where i is the annual interest rate or discount rate, and t is the number of years until the payment will be received.
PV = Present Value = ?
FV = Payment = $4,400
i = 8.3% = 0.083
N = 20 - 6 = 14
PV = $4400 / (1 + 0.083)(20 - 6)
PV = $4400 / (1.083 * 14)
PV = $4400 / 15.162
PV = $290.1992
Present Value = $290.20 (Approximated)
Answer:
$3,900
Explanation:
A speed boat bought for $13,000 depreciates at 10% per annum compounded continuously. What is its value after 7 years?
Round the answer to nearest dollar.
Amount of depreciation per annum = 13,000 x 10% = $1,300
Amount of depreciation in 7 years = 1,300 x 7 = $9,100
Value of Speed boat after 7 years = 13,000 - 9,100 = $3,900
Answer:
$3,850
Explanation:
The computation of the machine's second-year depreciation under the straight-line method is shown below:
= (Cost of the machine - salvage value) ÷ (estimated useful life)
= ($43,500 - $5,000) ÷ (10 years)
= ($38,500) ÷ (10 years)
= $3,850
In this method, the depreciation is the same for all the remaining useful life. Therefore, for the second year also, the depreciation expense is the same i.e $3,850