Answer:
Find attached complete question:
Option A 1452 units
Explanation:
The increase in labor cost=$3.39-$2.89=$0.50
Half of the increase would reflect as increase in price i.e$0.25
Current price is $16
new price is $16+$0.25=$16.25
contribution margin =selling price -variable cost
currently units sold=$30,875/$16= 1,930
Current contribution per unit=$11,401/1930=$5.91
new contribution per unit would reduce by $0.25 i.e $5.91-$0.25=$5.66
breakeven in units=period cost/contribution margin per unit
period cost is $8346
breakeven units=$8346/$5.66=1475 units
The closest option is A 1452 units,the difference could be due to rounding error
Answer:
A). Annabelle and Bettina will learn from each other .
B). The roommates will come up with a creative solution."
Explanation:
Anabelle and Bettina are involved in a 'cognitive' conflict as it occurs when they both experience a mental as well as emotional discomfort when they are confronted with the information that challenges their existing ideas or beliefs. The most likely outcomes of this situation would be that they <u>'both would learn from each other' by accepting each other's point of view and adapting with the new information that would help them 'reach a creative solution' to resolve their conflict over the cleaning of their room</u>. Therefore, <u>options A and B</u> are the correct answers.
Answer:
Maxwell world consider choice equal to $310000
Explanation:
given data
accept a salary = $60,000
salary = $25,000
bonus = 20% of net income
to find out
amount of income would be necessary so that Maxwell would consider
solution
we get here income by bonus that is express as
bonus = 2 ( income - bonus - salary ) ..............1
3500 = 2 ( income - ( 0.2 × 35000 ) - ( 0.2 × (75000 + 35000) )
solve it we get
income = $310000
so Maxwell world consider choice equal to $310000
Answer:
Instructions are listed below
Explanation:
Giving the following information:
The predetermined overhead rate based on direct labor cost. The information used in setting this rate includes estimates that the company will incur $754,000 of overhead costs and $580,000 of direct labor cost.
Estimated manufacturing overhead rate= total estimated overhead costs for the period/ total amount of allocation base
Estimated manufacturing overhead rate= 754000/580000= $1.3 per direct labor dolar
Allocated MOH= Estimated manufacturing overhead rate* Actual amount of allocation base