Answer:
The average rate of change of f(x) = 3.14 inches⁻¹
The change in f(x) = 49.32 in
Step-by-step explanation:
The surface area of the spherical sculpture = x and its diameter f(x) = πx.
The average rate of change of f(x) as x changes is df(x)/dx = π = 3.14
Now the change in diameter Δf(x) = df(x) = (df(x)/dx)dx = πdx
dx = Δx = 28.3 in² - 12.6 in² = 15.7 in²
df(x) = π × 15.7 = 49.32 in
Answer:
The mean is 45.178
The standard deviation is 10.3325
Step-by-step explanation:
The mean is 45.178
The standard deviation is 10.3325
Answer:
a) 0.0228
b) 94.6
Step-by-step explanation:
The formula for calculating a z-score when you are given a random.number of samples is z = (x-μ)/σ/√n
where x is the raw score
μ is the population mean
σ is the population standard deviation
n = random number of samples
Given a normal distribution with u = 75 and o = 40, if you select a sample of n = 16,
a) what is the probability that the sample mean is above 95? (4 d.p.) b)
= x = 95
Hence:
z = 95 - 75/40/√16
= 20/40/4
= 20/10
= 2
Probability value from Z-Table:
P(x<95) = 0.97725
P(x>95) = 1 - P(x<95) = 0.02275
The probability that the sample mean is above 95 to 4 decimal places = 0.0228
b) What is the value, of which there is 97.5% chance that a sample mean is less than that value?
97.5% chance = z score for the confidence interval = 1.96
Hence:
z = (x-μ)/σ/√n
1.96 = x - 75/40/√16
1.96 = x - 75/ 40/4
1.96 = x - 75/10
Cross Multiply
1.96 × 10 = x - 75
19.6 = x - 75
x = 19.6 + 75
x = 94.6
The value, of which there is 97.5% chance that a sample mean is less than that value is 94.6
Answer:
678
Step-by-step explanation: