answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
FinnZ [79.3K]
2 years ago
14

Q. Fine Floors can install 15 square yards of carpeting in 4 hours and 30 minutes. At this rate, how

Mathematics
2 answers:
creativ13 [48]2 years ago
8 0

It takes 5.22 hours to install carpeting in a room

Step-by-step explanation:

At first lets find the relation between yard, feet and inch

1. 1 yard = 3 feet

2. 1 foot = 12 inches

3. 1 yard = 36 inches

Let us change all measures to inches

∵ 1 yard = 36 inches

∴ 1 yard² = (36)² inches²

-  Fine Floors can install 15 square yards of carpeting in 4 hours and

  30 minutes

∵ 15 yard² = 15 × (36)² inches²

∴ 15 yards² = 19440 inches²

∵ 1 hour = 60 minutes

∴ 30 minutes = 30/60 = 0.5 hour

∴ 4 hours and 30 minutes = 4.5 hours

∴ Fine Floors can install 19440 inches² in 4.5 hours

∵ The dimensions of the room are 11 feet 9 inches by 13 feet 4 inches

∵ 1 foot = 12 inches

∴ 11 feet 9 inches = 11 × 12 + 9 = 141 inches

∴ 13 feet 4 inches = 13 × 12 + 4 = 160 inches

∴ The area of the room = 141 × 160 = 22560 inches²

Now lets use the ratio method to answer the question

⇒ area of carpeting (in²)      :      time of carpeting (hr)

⇒ 19440                                :      4.5

⇒ 22560                               :      h

By using cross multiplication

∴ 19440 h = 4.5 × 22560

∴ 19440 h = 101520

- Divide both sides by 19440

∴ h = 5.22 hrs

It takes 5.22 hours to install carpeting in a room

Learn more:

You can learn more about the rate in brainly.com/question/13053630

#LearnwithBrainly

Tcecarenko [31]2 years ago
3 0

Answer:5 hours, 13 minutes

Step-by-step explanation:

You might be interested in
The radius of the water well is 9 inches. Find the area of the water well
leva [86]

Answer:

A=254.34

Step-by-step explanation:

1. A=πr²

2. A=π(9)²

3. A=π(81)

4. A=3.14(81)

5. A=254.34

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Dylan scored a total of 48 points in first 4 games of the basketball season. Which equation can be used to find g, the average n
belka [17]
G= 48/4???? that would make sense wouldn't it? because 48/4 would be the total number of points divided by the amount of games in which those points are scored. 

3 0
1 year ago
Read 2 more answers
Find the missing term. () + (7 − 3i) + (5 + 9i) + 13i = 10 − 5i.
kotegsom [21]
X + (7 - 3i) + (5 + 9i) + 13i = 10 - 5i

Subtract 13i from both sides

x + (7 -3i) + (5 + 9i) = 10 - 18i

Subtract (5 + 9i). MAKE SURE YOU SUBTRACT 9i TOO. In other words, distribute the negative and subtract 5 and 9i at the same time.

x + (7 - 3i) = 5 - 27i

Do the same with (7 - 3i). You'll be adding 3i since -(-3i) = 3i.

x = -2 - 24i
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
On Sunday Sheldon bought 3 and 1/2kg of plant food. He used 1 and 2/3kg on his strawberry plants and used 1/4kg for his tomato p
notsponge [240]

The remaining plant food is: 1 7/12 kg

Step-by-step explanation:

Given

Total Plant food = 3 1/2 kg

Plant food used on Strawberry Plants = 1 2/3 kg

Plant food used on tomato Plants = 1/4 kg

We will first calculate the total food plant used and then subtract the used plant food from the total plant food.

So,

Total\ Plant\ Food\ used=1\frac{2}{3}+\frac{1}{4}\\=\frac{5}{3}+\frac{1}{4}\\=\frac{20+3}{12}\\=\frac{23}{12}

Now,

Left\ Food\ Plant=3\frac{1}{2}-\frac{23}{12}\\=\frac{7}{2}-\frac{23}{12}\\=\frac{42-23}{12}\\=\frac{19}{12}\\=1\frac{7}{12}

The remaining plant food is: 1 7/12 kg

Keywords: Division, Fractions

Learn more about fractions at:

  • brainly.com/question/3126500
  • brainly.com/question/3306327

#LearnwithBrainly

7 0
1 year ago
At a grocery store, blueberries come packaged in 8-ounce containers for $2.80. At a farmer's market, blueberries cost $4.20 for
saveliy_v [14]
                            Grocery Store:                    Farmer's Market
Cost                        $2.80                                     $4.20
Weight                       8 oz                                       14 oz
Unit Cost
Cost ÷ Weight         $0.35 per oz                         $0.30 per oz
1 lb = 16 oz               16 oz                                      16 oz
Cost per pound       
Unit Cost * 16oz     $5.60 per lb                          $4.80 per lb

The blueberries in the farmer's market costs less than the blueberries from the grocery store. 

One pound of blueberries from the farmer's market is cheaper by $0.80 than the blueberries from the grocery store. ($5.60 - $4.80 = $0.80)
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Compare the functions shown below: f(x) = 4x + 5 g(x) tangent function with y intercept at 0, 2 h(x) = 3 sin(2x + π) − 2 Which f
    5·1 answer
  • Identify the domain of the function shown in the graph
    9·2 answers
  • HELP MEEEEEEEEEE Package A contains 3 birthday cards and 2 thank-you notes and costs $9.60. Package B contains 8 birthday cards
    13·2 answers
  • NEED HELP FAST!!!!! The scatterplot represents the total fee for hours renting a bike. The line of best fit for the data is y =
    9·2 answers
  • Box 1: Dimensions: x by 3x by x3 Area of base = x(3x) = 3x2 Box 2: Dimensions: x by 4x – 1 by x3 Area of base = x(4x – 1) = 4x2
    5·1 answer
  • A shoe factory produces 1.81 × 104 pairs of shoes each month. Estimate how many pairs of shoes the factory will produce if it ma
    10·2 answers
  • · Josh Duchene worked at three jobs in three weeks. In the first week, he earned $360. In the next week, he
    5·2 answers
  • When calcium metal (Ca) reacts with oxygen gas (O2), it produces the ionic compound calcium oxide (CaO). Write the balanced equa
    11·1 answer
  • I need help and someone quick 5m < ABC=540
    14·1 answer
  • TJ is thinking of a number
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!