Answer:174 SE Naranja Ave, Port Saint Lucie, FL ; 38 Maple St, Fitchburg, MA ; 461 SE Thornhill Dr, Port Saint Lucie, FL
Explanation:
We are given that:
Annual Demand, D = 150,000
Cost per Order, S = 93
Carrying Cost, H = 1.5
We can use the EOQ formula to get the answer:
EOQ = √(2*D*S/H)
EOQ = √(2*150000*93/1.5)
<span>EOQ = 4312.77 = 4313 balls</span>
Answer:
77.48 units
Explanation:
Data provided in the questions
Annual demand = 395 units
Ordering cost = $38
Holding cost per unit per year = $5
The computation of the economic order quantity is shown below:


= 77.48 units
hence, the economic order quantity is 77.48 units
We simply applied the above formula so that approximate units could come. And it always expressed in units
Answer:
Option E: Commercialization
Explanation:
The marketplace is simply dynamic and undergoes different changes and the demand rate for products is also do change. Companies evaluate their already made or existing product line, update it and tries to fit into the standard of their consumers.
In the new product development strategies, companies makes a unique new product development strategy to limit the overuse of time and resources through the method of, organize planning and research, understanding what customer really want thereby definitely resourcing of the said project.
In commercialization, it entails the new product launching procedures (processes). It usually needs heavy promotion and product distribution throughout the network.