Answer:
Diameter of pipe = D = 64mm
cross sectional Area of pipe= A = pi * (D/2)^2 = pi * (32)^2 = 1024pi mm^2
Discharge Rate of water = v = 2.05 mm/s
Volume of Cylinder = V = pi * (D/2)^2 * h = pi * (38)^2 * 2300 = 3321200pi mm^3
(Area of pipe)*(Rate) = (Volume) / (Time)
Time = T = (Volume) / [(Area of pipe)*(Rate)]
= (3321200pi)/(1024pi * 2.05)
= 1582.126524s
Answer:
the graph shift down 135 units
Step-by-step explanation:
when there is no fixing cost:
f(x)=12x-1400
when there is fixing cost (0ne time): 12x-(1400+135)
the graph shift down 135 units
To find the circumference, you will use the formula for finding circumference of a circle.
I used the true value of pi for the calculations.
C = pi x d
pi x 27.13
C = 85.77mm
Answer:
2.72 × 10^8 seconds
Step-by-step explanation:
1. Organize the given information to help you create the equation:
- Light travels 1.86 × 10^5 miles per 1 second
- Light travels 5.062 × 10^13 miles per <em>n</em> seconds
- Need to solve for <em>n</em>
2. Set up the equation (Make sure that both numerators and both denominators match units, so the seconds are either both on top or both on bottom, NOT switched):
= 
3. Cross multiply (Multiply the first fraction's numerator by the second's denominator, and vice versa. It doesn't matter what number is on which side of the = sign)
<em>n </em>× (1.86 × 10^5) = 5.062 × 10^13
4. Solve for <em>n</em> by isolating the variable and dividing.
= 
<em>n</em> = 
<em>n </em>= 2.72 × 10^8 (Make sure to include the unit, seconds)