Answer:
0.0403
Step-by-step explanation:
Given that 76% of americans prefer coke to pepsi.
Let x be the number of people who prefers coke to pepsi.
X is binomial as each trial is independent, and there are only two outcomes.
A sample of 27 was taken.
We have to find the probability that less than sixty percent of the sample prefers coke to pepsi
60% of 27 = 
Required probability = 
Hence prob=0.0403
Alright, lets get started.
If Matthew wants to complete packages at an average rate of at least 39 packages per hour.
And they worked 4 hrs only due to picnic, yesterday, it means they have to make
packages.
But they made only 112 packages means they are short of
packages.
Suppose they are working today t hrs, and his department will complete 43 packages per hour today.
It means they are going to make 43 t packages today.
This 43 t packages includes those 44 too , which they are short of yesterday due to picnic.
So, average will be
(39 average given in question)
Cross multiplying

Adding 44 in both sides


Subtracting 39 t in both sides


Dividing 4 in both sides
t = 11 hrs
Hence they have to woth 11 hrs today : Answer
Hope it will help :)
The total number of mattresses that are sold in a year = 1,330
Percentage of King size mattresses sold = 30% = 30/100 = 0.3
Next, we have to calculate the actual number sold by using the formula given below:
Number of king size mattresses sold = Total mattresses sold in a year * percentage of king size mattresses sold
Number of King Size mattresses sold = 1,330*0.3 = 399
Number of king size mattresses sold = 399
To solve this, we are going to use the compound interest formula:

where

is the final amount after

years

is the initial investment

is the interest rate in decimal form

is the number of times the interest is compounded per year
For the first 4 years we know that:

,

,

, and since the problem is not specifying how often the interest is communed, we are going to assume it is compounded annually; therefore,

. Lest replace those values in our formula:




Now, for the next 6 years the intial investment will be the final amount from our previous step, so

. We also know that:

,

, and

. Lets replace those values in our formula one more time:




We can conclude that Collin will have <span>£3691.41 in his account after 10 years.</span>
Hey :))
(-p,-q)(p,q)slope = (q - (-q) / (p - (-p) = (q + q) / (p + p) = 2q / 2p = q/p
y = mx + b.....slope(m) = q/p(p,q)...x = p and y = qnow we sub and find b, the y intq = (q/p)(p) + bq = q + bq - q = b0 = b
so ur equation is : y = (q/p)x + 0...or just y = (q/p)x....its answer B
HOPE THIS HELPED!!! :))