We have been given that Sterre charges $35 to file tax returns, but files for free if she only needs the easiest form. Also, she donates $2 to clean water projects per tax return she files.
Further we know that Sterre charged $7,245 and made a donation of $1,242 this year for the tax returns she filed.
Let x be the number of free income tax returns and y be the number of $35 income tax returns.
Therefore, we can set up:

Since she donates $2 for each return that she files, therefore, we can set up:

Therefore,
Sterre filed 414 tax returns for free and filed 207 tax returns for $35.
Answer:
($13,300,$46,900)
Step-by-step explanation:
We are given the following in he question:
Mean, μ = $30,100
Standard Deviation, σ = $5,600
Chebyshev's Theorem:
- According to theorem atleast
percent of data lies within 2 standard deviations of mean. - For k = 3,

Thus, 89% of data lies within three standard deviation of mean.

Thus, we expect at least 89% of new car prices to fall within ($13,300,$46,900)
Answer:
I) 32.5
ii) 100.1
Step-by-step explanation:
I) 1056.25 = √1056.25
= 32.5
ii) 10020.01= √10020.01
=100.1
Answer:
70 times
you didn't attach a picture so i can't help with the other part
Step-by-step explanation:
Answer: For

Nick does not has enough money to follow this recommendation.
Step-by-step explanation:
Given: A self-service car wash charges $4 for the initial 5 minutes plus an additional $0.75 for each minute after that.
Let y be the cost for car wash for m minutes then
such that at m= 5 , y=4 which is the cost for car wash (dollars) for first 5 minutes.
Also, A car enthusiast magazine recommends spending at least 15 minutes to properly wash a car.
For

But Nick has $10 which is less than $11.5, so he does not has enough money to follow this recommendation.