R = rate for the lawn sprinkler
rate of lawn sprinklerand hose would be 5 minutes /r ( rate per minute)
we would then want to add that to the ratio of the lawn sprinkler and hose together together which would be 5 minutes for both / 8 minutes for hose
we want to add those together to equal 100 percent, which can also be written as 1
so the correct equation would be B) 5/8 + 5/r = 1
Answer:
1 : 20 20 students for every 1 teacher
Step-by-step explanation:
divide both sides by 12
Answer:
10.55% probability
Step-by-step explanation:
A probability is the number of desired outcomes divided by the number of total outcomes.
The order in which the CDs are chosen is not important. So we use the combinations formula to solve this question.
1 Bach CD, from a set of 4.
1 Beethoven CD, from a set of 6.
1 Brahms CD, from a set of 3.
1 Handel CD, from a set of 2.
So, D=144
4 CDs from a set of 4+6+3+2 = 15.
So, T= 1365
p= D/T= 144/1365 = 0.1055
10.55% probability that she will choose one by each composer