Answer: a. A point estimate for p is 0.597 .
b. The 95% confidence interval for p.
Lower limit = 0.48
Upper limit = 0.71
Step-by-step explanation:
Given : Sample size of professional actors : n= 67
Number of extroverts : x= 40
Let p represent the proportion of all actors who are extroverts.
a. The point estimate for p = sample proportion = 

b. Confidence interval for population proportion :

Since the critical value for 95% confidence interval is 1.96 , so the 95% confidence interval for p would be





In the 95% confidence interval for p.
Lower limit = 0.48
Upper limit = 0.71
Answer:
The correct answer is No.
Choosing between the critical value method or the P-value method does not affect one's conclusion because both methods look at the probability of the test statistic's and its level of significance
.
Given the methodology utilized by both methods, they usually arrive at the same conclusion.
Cheers!
For this case, the first thing we are going to do is write the generic equation of motion for the vertical axis.
We have then:

Where,
- <em>g: acceleration of gravity
</em>
- <em>vo: initial speed
</em>
- <em>h0: initial height
</em>
For the first body:

For the second body:

By the time both bodies have the same height we have:


Rewriting we have:



Clearing time:

Answer:
it takes 18.31s for the two window washers to reach the same height
The volume (when x = 10) would be 1,000 cubic units (10^3).
Simple :)
Area of shaded part = are of 1/4 circle - area of both triangles.
Are of circle = pie r^2 so 100x3.14 = 314 cm2.
Area of triangle AOB= area of triangleDOE = bh/2= 5x10/2= 25 each
However, the traingles share a common area which is quad DOB(I)
Lets take traingle AOE, whose are is bh/2=10x10/2=50cm2.
50-area of triangle A(I)E= 50-(