Answer:
The distance to his office is 2.5 miles.
Step-by-step explanation:
Given : Wade bicycles at a speed of 10 miles an hour and arrives at his office in only 15 minutes.
To find : What is the distance in miles to his office?
Solution :
The relationship between distance, speed and time is

The speed of bicycle is 10 miles per hour.
Time taken is 15 minutes.
Converting into hours,
1 hour = 60 minutes
1 minute =
hours
15 minute =
hours
15 minute = 0.25 hours
Substitute the value sin the formula,


Therefore, The distance to his office is 2.5 miles.
Answer:
A) p =
d
Step-by-step explanation:
20(which is d) x
= 2 (which is p)
cross checking always helps!
Answer
14/15 kg
Step-by-step explanation:
Rewriting our equation with parts separated
=1+215−15
Solving the fraction parts
2/15−15=?
Find the LCD of 2/15 and 1/5 and rewrite to solve with the equivalent fractions.
LCD = 15
2/15−3/15=−1/15
Combining the whole and fraction parts
1−1/15=14/15
Solution by Formulas
converting mixed numbers to fractions, our initial equation becomes,
17/15−15
Applying the fractions formula for subtraction,
=(17×5)−(1×15)15×5
=85−15/75
=70/75
Simplifying 70/75, the answer is
=14/15
Answer:
The coordinates of S is 
Step-by-step explanation:
We are supposed to find the coordinates of point S
Point S is 0.75 units to the left
So, x coordinate of point S = -0.75 = 
Now we are given that point S is 0.5 units up.
So, y coordinate of point S = 0.5 = 
So, The coordinates of S is 
So, Option A is true .