5 1/2 feet tall because the shadow is 1 foot shorter and so must the person be 1 foot shorter
Answer:
(A)
Step-by-step explanation:
Point A is at (-2,4)
Rule of a 180° rotation about the origin: (x,y) --> (-x,-y)
Using the rule, (-2,4) will become (2,-4).
A' should be (2,-4) or Option A.
Answer:
V = 23π/6
Step-by-step explanation:
V = 2π ∫ [a to b] (r * h) dx
y = −x² + 23x − 132
y = −(x² − 23x + 132)
y = −(x − 11) (x − 12)
Parabola intersects x-axis (line y = 0) at x = 11 and x = 12 ----> a = 11, b = 12
r = x
h = −x² + 23x − 132
V = 2π ∫ [11 to 12] x (−x² + 23x − 132) dx
V = 23π/6
Answer:
80 minutes or 1 h 20 minutes
Step-by-step explanation:
15-13=2
2/0.025=80
So we can conclude that it takes 80 minutes till it reaches 13 feet.
Step-by-step explanation:
I need more information, there isnt enough to solve this problem