X-3y=6
x+y=2
this is an substitution problem
so first you can do is rewrite the problem by subjection one variable
x=3y+6
then substitute this in the other proble
x+y=2
(3y+6)+y=2
4y+6=2
4y=2-6
4y=-4
y=-1
then substitute the no. in the original equation.
x=3y+6
x=3(-1)+6
x=-3+6
x=3
now you got the intercepts and you draw the line and check.
it's in the IV quadrant
Time taken by Max to cover the same distance walking at 4.2 km/h is 1.5 hours
<h3><u>Solution:</u></h3>
Given it takes Max 1.8 hours to walk home from work at a rate of 3.5km/h
We have to find time taken by Max to cover the same distance walking at 4.2 km/h
<em><u>The relation between speed and time is given as:</u></em>

<em><u>CASE 1:</u></em>
It takes Max 1.8 hours to walk home from work at a rate of 3.5km/h
Let us first find the distance covered
Time taken = 1.8 hours and speed = 3.5 km/hr

Hence distance covered is 6.3 km
<em><u>Now we have to find the time taken to cover same 6.3 km walking at 4.2 km\hr</u></em>

So time taken by Max to cover the same distance walking at 4.2 km/h is 1.5 hours
The solution to this system is (x, y) = (8, -22).
The y-values get closer together by 2 units for each 2-unit increase in x. The difference at x=2 is 6, so we expect the difference in y-values to be zero when we increase x by 6 (from 2 to 8).
You can extend each table after the same pattern.
In table 1, x-values increase by 2 and y-values decrease by 8.
In table 2, x-values increase by 2 and y-values decrease by 6.
The attachment shows the tables extended to x=10. We note that the y-values are the same (-22) for x=8 (as we predicted above). That means the solution is ...
... (x, y) = (8, -22)
Bryan has to take 8 classes for both Pro's to be the same price.
Step-by-step explanation:
Given,
Monthly charges of Pro at Windy = $20.00
Charges per lesson = $10.00
Let,
x be the number of lessons
W(x) = 10x +20
Monthly charges of Sunny Sands = $100.00
They offer unlimited classes.
S(x) = 100
For the price to be same;
W(x) = S(x)

Dividing both sides by 10

Bryan has to take 8 classes for both Pro's to be the same price.
Keywords: function, division
Learn more about division at:
#LearnwithBrainly